Med 539 migranti, ki so jih rešili 15 kilometrov južno od Lampeduse, je bilo po podatkih italijanskih oblasti tudi 29 otrok brez spremstva odraslih in tri ženske. Rešeni večinoma prihajajo iz držav na severu in zahodu Afrike, pa tudi iz Bangladeša in Sirije.
Tako je zdaj v sprejemnem centru na Lampedusi več kot 1200 migrantov. Prostora je sicer za zgolj okoli 250 ljudi. Pred tem jih je v torek na otok prišlo skupaj več kot 500 na 20 plovilih.
Po zadnjih podatkih italijanskega notranjega ministrstva je od začetka leta v Italijo po morju prišlo več kot 37.000 ljudi, kar je dvakrat toliko kot v enakem obdobju lani.
Župan Martello je poudaril, da se otok znova pripravlja, da bo sam nosil breme humanitarnega sprejema migrantov. Izpostavil je, da svet ne bi smel biti pozoren samo na Afganistan, od koder v strahu pred talibani ljudje množično odhajajo.
Bruselj pričakuje zaveze članic za sprejem beguncev do sredine septembra
Evropska komisija medtem od držav članic EU do sredine septembra pričakuje konkretne predloge glede sprejema beguncev, tudi iz Afganistana, je za časnik Die Welt dejal govorec komisije Christian Wigand. O razmerah v Afganistanu, tudi z vidika migracij, bodo sicer v torek razpravljali notranji ministri EU.
Komisija je članice pozvala, naj v prihodnjih tednih podajo konkretne predloge za sprejem beguncev za prihodnje leto. "EU plača državam članicam 10.000 evrov na osebo v okviru programa preselitev," je za Die Welt povedal govorec komisije Wigand.
Gre za ljudi z različnih območij, seveda pa bo še posebej v ospredju sedaj tudi Afganistan, je dodal. EU sedaj s polno paro dela "na obsežnem pristopu glede krize v Afganistanu". K temu med drugim sodijo pomoč ljudem v regiji, boj proti tihotapljenju ljudi, upravljanje meja ter zagotovitev varnih in zakonitih poti za posebej ogrožene ljudi, da dobijo zaščito v Evropi. Gre za "jasno opredeljene skupine ljudi, ki so posebej ogroženi, denimo novinarji ali zagovorniki človekovih pravic, še zlasti ženske in deklice. To poteka v tesnem sodelovanju z (Visokim komisariatom ZN za begunce) UNHCR", je še dejal Wigand.
V okviru humanitarnega programa sprejema beguncev UNHCR, torej preselitev, so članice EU od leta 2015 s kriznih območij sprejele več kot 80.000 ljudi, poroča Die Welt.
Bruselj ima glede preselitev jasne predstave, toda vzdušje med članicami je napeto, še navaja časnik. Vse članice nad načrti komisije namreč niso navdušene. Več držav, med njimi Avstrija in Grčija, načelno zavračajo sprejem dodatnih beguncev iz Afganistana.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.