"Odloki nižjih sodišč bodo spremenili status quo in škodovali zapletenemu regulativnemu režimu, ki ureja mifepriston. Ta moteči rezultat pa bi močno škodoval ženskam, nacionalnemu zdravstvenemu sistemu, zvezni upravi za hrano in zdravila FDA in javnemu interesu," je v 47-stranski pritožbi zapisala glavna državna odvetnica Elizabeth Prelogar, ki zastopa državo v primerih pred vrhovnim sodiščem.
Do pritožbe pravosodnega ministrstva prihaja po tem, ko je ameriško zvezno prizivno sodišče v sredo odločilo, da bo tabletka za splav mifepriston kljub odločitvi zveznega sodnika v Teksasu še naprej začasno na voljo, vendar pod strožjimi pogoji, ki med drugim vključujejo obvezen obisk pri zdravniku.
Pravosodno ministrstvo je sicer že v ponedeljek prizivno sodišče pozvalo, da zadrži odločitev zveznega sodnika v Teksasu, s katero bi prepovedali tabletko mifepriston. Danes pa je pozvalo vrhovno sodišče, naj zamrzne nedavne razsodbe sodišč o prepovedi oziroma omejitvah uporabe omenjene tabletke. Te naj bi sicer stopile v veljavo v soboto ob 7. uri po srednjeevropskem času.
Tudi Danco Laboratories, proizvajalec mifepristona, je v ločeni vlogi vrhovno sodišče zaprosil, naj zadrži odločitve nižjih sodišč, češ da bo drugače prišlo do "regulativnega kaosa po vsej državi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Najnovejši spor glede reproduktivnih pravic žensk je v ZDA izbruhnil manj kot leto dni po tem, ko je vrhovno sodišče, v katerem prevladujejo konservativci, razveljavilo prelomno sodbo Roe proti Wade, ki je za pol stoletja uzakonila pravico žensk do splava.
Ameriški predsednik Joe Biden je prejšnji teden obljubil, da se bo boril proti odločitvi sodišča, ki prepoveduje uporabo tabletk mifepriston, in jo označil za "korak brez primere, ki ženskam jemlje osnovne svoboščine in ogroža njihovo zdravje".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.