Tujina

'Rusija energetski sistem spreminja v bojišče, kar sproža nov val beguncev'

Kijev, 20. 10. 2022 06.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.L., U.Z., STA
Komentarji
0

Ukrajinska vlada je prvič po začetku vojne omejila porabo električne energije po vsej državi, nacionalno energetsko podjetje Ukrenergo pa je državljane pozvalo, naj napolnijo vse električne naprave, od telefonov in baterij do svetilk, saj zaradi novih ruskih raketnih napadov pričakujejo ponovne izpade električne energije. "Ruski napadi na ukrajinske energetske objekte so spremenili električno omrežje v bojišče, kar je spodbudilo nov val beguncev, ki bežijo v druge dele Evrope," pa je opozoril Zelenski.

V Ukrajini so prvič po ruski invaziji omejili porabo električne energije po vsej državi, potem ko se tik pred zimo vrstijo napadi na elektrarne. 

Operater omrežja Ukrenergo je sporočil, da bodo izpadi danes trajali do štiri ure po vsej državi. Prav tako so Ukrajince pozvali, naj se v pripravah na izpad elektrike založijo z vodo in poskrbijo za "tople nogavice in odeje ter objeme za družino in prijatelje", poroča BBC.

"V četrtek bomo uvedli nadzorovane in preračunane omejitve porabe, da bi zagotovili uravnoteženo delovanje sistema," so v izjavi na družbenih omrežjih zapisali pri Ukrenergu in dodali, da ne izključujejo možnosti, "da bomo z nastopom hladnega vremena še pogosteje prosili za vašo pomoč."

Zelenski: Rusija ukrajinsko električno omrežje spreminja v bojišče

Po oceni Volodimirja Zelenskega je bilo zaradi ruskih zračnih napadov v zadnjih dneh poškodovanih 30 odstotkov ukrajinskih elektrarn. Pri Ukrenergu pa menijo, da je bilo v zadnjih desetih dneh na energetske objekte izvršenih več napadov kot v celotnem predhodnem obdobju od ruske invazije 24. februarja.

"Rusko vodstvo je ukazalo, da se energetski sistem spremeni v bojišče. Posledice tega so zelo nevarne, spet za vse nas v Evropi," je danes v nagovoru na vrhu EU prek video povezave dejal Zelenski in dodal, da Rusija z napadi na energetske objekte sproža nov val migracij v države EU.

Kot odgovor na ruske napade je evropske države pozval, naj ukrajinsko vojsko oskrbijo z več in bolj izpopolnjenimi sistemi zračne obrambe, hkrati pa naj Moskvo prizadenejo s še več gospodarskimi sankcijami in tako omejijo njene zmožnost financiranja vojne. Ukrajinski predlog za mednarodno nadzorno misijo na meji z Belorusijo "postaja vsak dan bolj pomemben", je še dejal Zelenski, potem ko je ukrajinska vojska opozorila na vse večjo nevarnost ruskega napada z beloruskega ozemlja. 

Izpadi električne energije so že prizadeli dele glavnega mesta Kijev in številne ukrajinske regije. Infrastruktura je poškodovana po vsej Ukrajini, tudi v mestih, kot je Lvov na zahodu, daleč stran od spopadov. V luči teh napadov je kijevski župan Vitalij Kličko prebivalce prestolnice že v torek pozval, naj "čim bolj varčujejo z električno energijo" in se izogibajo uporabi naprav z veliko porabo energije.

Zelenski je sporočil, da Rusija z napadi na energetske objekte sproža nov val migracij v države EU.
Zelenski je sporočil, da Rusija z napadi na energetske objekte sproža nov val migracij v države EU. FOTO: AP

Vojno stanje v ukrajinskih regijah

Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo podpisal odlok za uvedbo vojnega stanja v ukrajinskih regijah Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki so pod ruskim nadzorom in ki jih je Moskva z referendumi minuli mesec priključila k Rusiji.

Z vojnim stanjem s strani Rusije imenovane oblasti štirih regij dobivajo dodatna pooblastila za zagotavljanje varnosti. Med drugim vojno stanje predvideva strožje varnostne preglede ter omejitve gibanja. Uvedba vojnega stanja po ruski zakonodaji sicer med drugim omogoča krepitev oboroženih sil, uvedbo policijske ure, omejitve gibanja, cenzuro in pridržanje tujih državljanov.

Poostreni varnostni ukrepi so danes začeli veljati tudi v Rusiji. Nove omejitve gibanja po poročanju britanskega BBC veljajo v regijah ob meji z Ukrajino, kot so Brjansk, Belgorod in Krasnodar, pa tudi na polotoku Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Rusko obrambno ministrstvo je danes sporočilo, da so ruske sile znova napadle ukrajinsko energetsko infrastrukturo in vojaške cilje. Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je dejal, da je Rusija izvedla več napadov v regijah Harkov, Doneck in Herson. Ukrajinske oborožene sile pa nadaljujejo z napredovanjem v Hersonu, ki je sicer večinoma še vedno pod nadzorom ruskih enot, je dodal Konašenkov.

Evakuacija iz Hersona

Evropski parlament je danes predlagal, da naj EU ne priznava veljavnosti potnih dokumentov, ki jih je na zasedenih območjih v Ukrajini in Gruziji izdala Rusija. Ob tem so poslanci poudarili, da je ruska priključitev Krima in štirih ukrajinskih regij nezakonita, obsodili pa so tudi rusko priznanje samostojnosti Južne Osetije in Abhazije.

 

Rusija iz regije Herson seli več deset tisoč civilistov in svojih uradnikov, medtem ko se ukrajinske enote približujejo glavnemu mestu regije. Rusija pravi, da so prebivalci ogroženi zaradi ukrajinskega obstreljevanja, poroča BBC

Vodja regije, ki ga je postavila Moskva, Vladimir Saldo, je dejal, da bodo reko prečkali vsi člani uradov in ministrstev, ki jih je imenovala Rusija, skupaj s približno 50.000 do 60.000 civilisti. Vendar so ukrajinski uradniki podvomili, da se bo evakuiralo toliko ljudi, prebivalce pa so pozvali, naj ne upoštevajo ruskih navodil.

Kijev in Minsk se medsebojno obtožujeta priprav na napad

Kijev in Minsk pa se danes znova medsebojno obtožujeta priprav na napad. Namestnik poveljnika generalštaba ukrajinske vojske Oleksij Gromov je opozoril, da se nevarnost "ponovne ofenzive na severu Ukrajine stopnjuje", s čimer je spomnil na februarsko rusko invazijo, ki je v veliki meri potekala z ozemlja Belorusije.

Policija v Donecku je sporočila, da so v množičnih grobiščih v nedavno osvobojenem Limanu našli trupla 111 civilistov in 35 vojakov. Pokopani so bili v jarkih, nekateri grobovi pa so bili neoznačeni.

V Minsku pa za napetosti na meji obtožujejo Ukrajino, ki naj bi po navedbah vodje beloruske varnostne službe KGB Ivana Tertela vsak dan poskušala "kršiti beloruski zračni prostor in izvajati izvidniške dejavnosti ob meji," poroča ruska tiskovna agencija Tass. Po njegovih besedah vsak dan beležijo od šest do deset poskusov kršenja zračnega prostora, Ukrajina pa naj bi na svoji strani meje "razstrelila skoraj vse mostove in minirala ceste ter železnice".

V Minsku so v ponedeljek sicer potrdili, da je Rusija začela nameščati svoje vojake in opremo na beloruskih tleh. V Belorusiji pričakujejo do 9000 ruskih vojakov, 170 tankov, 200 bojnih oklepnih vozil in topništvo.

EU sprejela sankcije proti Iranu zaradi dobave dronov Rusiji

Gre za zamrznitev premoženja treh posameznikov in ene pravne osebe, ki so odgovorni za dobave dronov, s katerimi Rusija napada cilje v Ukrajini. Sankcije naj bi začele veljati v četrtek po objavi v uradnem listu EU.

Ukrajina trdi, da Rusi napadajo z droni iranske izdelave
Ukrajina trdi, da Rusi napadajo z droni iranske izdelave FOTO: AP

Politični dogovor o sankcijah zaradi dobave dronov so dosegli zunanji ministri unije na zasedanju v ponedeljek v Luksemburgu, ko so se obenem dogovorili o uvedbi sankcij proti Iranu zaradi smrti Mahse Amini v policijskem pridržanju in nasilnega zatrtja protestov, ki so izbruhnili po njeni smrti.

Kot je sporočilo češko predsedstvo, bodo poleg tega okrepili sankcije proti dvema posameznikoma in dvema pravnima osebama, ki so sicer že na seznamu evropskih sankcij.

Ruska vojska v zadnjih dneh z droni iranske izdelave napada cilje v Ukrajini, predvsem z njimi uničuje energetsko infrastrukturo. V Teheranu sicer zanikajo, da bi Rusiji dobavili brezpilotne letalnike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.