V severnem delu zvezne države Kalifornija so oblasti razglasile rdeče opozorilo. "Tudi, če živite ob obali, boste v ponedeljek občutili vročino," je povedal meteorolog Drew Tuma, ki dela za televizijo ABC. Živo srebro naj bi se povzpelo do 42 stopinj Celzija.
Vročina pa ni edina nevarnost, ki ogroža ameriško zvezno državo. Analitiki z ameriškega ministrstva za kmetijstvo pričakujejo, da bosta sunkovit veter in nizka vlaga v začetku oktobra povzročila izjemno požarno nevarnost, še posebej, ker bo v zvezni državi huda suša.
Na severnem in v srednjem delu države naj bi najmočnejši vetrovi pihali v noči na soboto ter v nedeljo zjutraj, nato pa še v noči z nedelje na ponedeljek. Na jugu Kalifornije meteorologi v ponedeljek pričakujejo zelo vroče in suhe vremenske razmere s šibkimi do lokalno zmernimi vetrovi.
Energetsko podjetje Pacific Gas & Electric je opozorilo, da bodo morda morali izklopiti električno energijo na območjih, kjer bi lahko sunki vetra poškodovali opremo ali raznesli plamene na območja s suhim rastjem. Komunala je za soboto zvečer, pa vse do ponedeljka zjutraj, objavila opozorilo o izpadu električne energije za približno 21.000 odjemalcev v delih severnih okrožij Butte, Plumas in Yuba.
Kalifornija se že več tednov bori z velikimi požari, na terenu je več kot 17.400 gasilcev. Čeprav je država še vedno v zgodnjem delu požarne sezone, ki bi lahko trajala do konca leta, so plameni že požrli rekordnih 3,6 milijona hektarjev. Uradniki poročajo, da je bilo od 15. avgusta uničenih približno 6900 objektov, 26 ljudi je umrlo.
Raziskovalci pri ameriški vesoljski agenciji Nasa opozarjajo, da ne gre le za vreme, ampak da so požari postali del trenda in so posledica dvigovanja globalnih temperatur.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.