Napetosti med tremi jedrskimi velesilami se v zadnjih letih stopnjujejo. K temu sta dodatno pripomogli vojna v Ukrajini ter nevarnost zaostritve zaradi Tajvana.
Gre za tri lokacije. V kitajski provinci Šindžjang, v ruskem delu Arktike ter v puščavi v ameriški zvezni državi Nevada. Satelitske fotografije prikazujejo, da so se v zadnjih treh do petih letih na območjih pojavile nove ceste in skladišča, izkopanih je bilo več tunelov, prav tako se je povečal promet, je za CNN povedal Jeffrey Lewis, vojaški analitik in profesor na Institutu za mednarodne študije Middlebury.
"Vidimo veliko znakov, da bi lahko Rusija, Kitajska in ZDA še naprej testirale jedrsko orožje." Testov sicer ni opravila nobena od teh držav, odkar so bili podzemni jedrski poskusi prepovedani s Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov iz leta 1996. Kitajska in ZDA sta sporazum podpisali, a ga nista ratificirali, navaja ameriški spletni časnik. Upokojeni polkovnik ameriških letalskih sil Cedric Leighton, nekdanji obveščevalni analitik, je pregledal slike jedrskih lokacij treh sil in prišel do podobnega zaključka. "Jasno je, da so tri države, Rusija, ZDA in Kitajska, vložile veliko časa, truda in denarja, ne samo v modernizacijo svojega jedrskega arzenala, ampak tudi v aktivnosti, ki so potrebne za testiranje orožja," je dejal.
Rusija
Analitiki so opazili širitev poligona za jedrske poskuse na Novi Zemlji, arhipelagu v Arktičnem oceanu. Sovjetska zveza je lokacijo prvič uporabila za izvajanje jedrskih poskusov leta 1955, aktivna pa je bila do leta 1990. V tem času je bilo na lokaciji opravljenih skupno 130 testiranj, kaže ocena, objavljena v reviji Science and Global Security.
Satelitski posnetki, ki jih je zbral CNN, kažejo, da so na poligonu Nova Zemlja med letoma 2021 in 2023 potekale obsežne gradnje, pri čemer so ladje in novi ladijski zabojniki prihajali v pristanišče, predori pa so bili izkopani globoko v arktičnih gorah. "Rusko testno mesto je zdaj odprto vse leto, vidimo, da čistijo sneg s cest, vidimo, da gradijo nove objekte," je dejal Lewis. V bližini teh objektov so predori, kjer je Rusija v preteklosti izvajala teste, je dejal Lewis. "V zadnjih petih ali šestih letih smo videli, kako Rusija koplje nove predore, kar nakazuje, da je pripravljena nadaljevati jedrske poskuse," je dodal.
"Povsem jasno mi je, da se Rusi pripravljajo na možen jedrski poskus," je dodal Leighton, nekdanji častnik obveščevalne službe ameriških zračnih sil, zdaj pa analitik CNN. A Leighton dodaja, da to še ne pomeni, da bodo začeli izvajati jedrske preizkuse. "Rusi morda poskušajo iti čisto do roba s pripravami na jedrski poskus, vendar ga dejansko ne bodo izvedli. V bistvu to počnejo, da bi 'prestrašili' Zahod."
ZDA
ZDA so zadnji podzemni poskus izvedle leta 1992, vendar je Lewis dejal, da so ZDA že dolgo pripravljene na jedrski poskus. "ZDA imajo politiko pripravljenosti izvesti jedrski poskus v razmeroma kratkem času, približno šestih mesecih," je dejal. Komercialne satelitske slike, posnete na poligonu za jedrske poskuse v Nevadi, uradno znanem kot Nevada National Security Site, kažejo, da je bil podzemni objekt – kompleks U1a – med letoma 2018 in 2023 znatno razširjen.
Nacionalna varnostna uprava (NNSA), podružnica ameriškega ministrstva za energijo, ki nadzoruje lokacijo, pravi, da gre za laboratorij za izvajanje "subkritičnih" jedrskih poskusov, kar je dolgoletna praksa, za katero pravi, da je namenjena "zagotavljanju zanesljivosti orožja". "Konfiguracija in količine eksplozivov in jedrskih materialov so takšne, da ne bo prišlo do jedrske eksplozije," navaja spletna stran NNSA.
V odgovoru na novinarsko vprašanje je tiskovni predstavnik NNSA potrdil, da se "infrastrukturne in znanstvene zmogljivosti" dokapitalizirajo na testnem poligonu v Nevadi, vključno s pridobitvijo novih naprednih virov in detektorjev, razvojem tehnologije merjenja reaktivnosti in nadaljnjimi dejavnostmi kopanja tunelov. "To bo zagotovilo sodobne diagnostične zmogljivosti in podatke za pomoč pri ohranjanju varnosti in učinkovitosti ameriških jedrskih zalog brez nadaljnjega podzemnega testiranja jedrskega orožja," je dodal tiskovni predstavnik.
Kitajska
O povečani aktivnosti so poročali tudi na kitajskem poligonu za jedrske poskuse v Lop Nur, posušenem slanem jezeru med dvema puščavama na redko poseljenem zahodu Kitajske. Satelitski posnetki kažejo, da so v zadnjih letih izkopali nov, že peti podzemni predor, zgradili pa so tudi nove ceste. Primerjava slik, posnetih leta 2022 in 2023, kaže, da se kup ruševin vztrajno povečuje, zaradi česar analitiki verjamejo, da se predori širijo, je dejal Lewis.
V letih 2021 in 2022 je bilo zgrajeno novo skladišče, ki bi se lahko uporabljalo za shranjevanje eksploziva, je dodal. "Kitajski poligon se razlikuje od ruskega," je dejal Lewis. "Kitajski poligon je ogromen in ima veliko različnih delov. Videti je zelo zaseden in te stvari je enostavno videti na satelitskih slikah. Če jih lahko vidimo mi, mislim, da jih vlada ZDA zagotovo lahko," je dodal.
Kitajsko zunanje ministrstvo je v izjavi za CNN navedbe označilo za pretirane in skrajno neodgovorne. "Od zaveze o prekinitvi jedrskih poskusov leta 1996 kitajska stran dosledno spoštuje to obljubo in si močno prizadeva za ohranitev mednarodnega dogovora o prepovedi jedrskih poskusov," je zapisano v izjavi. Dodali so, da bi moral biti svet "zelo previden" glede jedrskih poskusov ZDA.
Lewis je dejal, da je razlog za testiranje, zlasti za Kitajsko, pridobivanje najnovejših podatkov za računalniške modele, ki kažejo, kaj bi povzročila jedrska eksplozija. Medtem ko sta ZDA in Rusija izvedli na stotine testov, jih je Kitajska izvedla le okoli 40 in ima bistveno manj podatkov. "Teh 40 testov je bilo opravljenih v šestdesetih, sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko njihova tehnologija ni bila tako visoka. Podatki, ki jih imajo, niso tako dobri," je dejal Lewis.
ZDA so po podatkih Združenih narodov izvedle 1032 poskusov – prvega leta 1945 in zadnjega leta 1992. Sovjetska zveza – današnja Rusija – je med letoma 1949 in 1990 izvedla 715 testov, Kitajska pa 45 med letoma 1964 in 1996.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.