Ameriški nacionalni center za opozarjanje pred cunamiji je izdal opozorilo za obale, ki se nahajajo znotraj območja 1000 kilometrov od epicentra. Središče epicentra je bilo sicer nekaj več kot 30 kilometrov pod morsko gladino med Fidžijem, Vanuatujem in Novo Kaledonijo. Potresu, ki je otočje stresel sredi dneva po lokalnem času, je po podatkih USGS sicer sledilo še več popotresnih sunkov.

Havajska agencija za izredne razmere je tvitnila, da za Havaje trenutno ni nevarnosti cunamija.
Valovi cunamija, ki dosežejo višino enega metra, so možni ob nekaterih obalah Vanuatuja, poroča ameriški nacionalni center za opozarjanje pred cunamiji, kar je znižalo prejšnjo oceno, da bi lahko bili valovi visoki vse do tri metre. Manjše valove pod 0,3 metra lahko pričakujemo na Fidžiju, Kiribatiju in Kermadeških otokih, je dodal center za opozarjanje.
Novozelandska nacionalna agencija za upravljanje v izrednih razmerah je tvitnila, da še ocenjuje, ali potres "predstavlja nevarnost cunamija za Novo Zelandijo".
Sprva se je sicer poročalo o potresu z magnitudo 7,7, vendar so kasneje jakost potresa ocenili kot močnejšo, poroča CNN.
Južni Pacifik je eno najbolj potresno dejavnih območij na svetu, saj se zaradi visoke stopnje konvergence avstralska in pacifiška tektonska plošča nenehno potiskata ena proti drugi, ugotavlja USGS.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.