Epicenter potresa je bil v morju, jugovzhodno od otoka Kreta, približno 40 kilometrov od mesta Sitie, je poročal Evropsko-mediteranski seizmološki center (EMSC). Poleg Krete so potres čutili na Rodosu in na drugih otokih.
Prebivalci so poročali, da je bil potres zelo močan in je trajal 15 sekund. Potres so čutili tudi v Egiptu in Italiji. Grški mediji poročajo, da so prestrašeni prebivalci Herakliona zbežali na ulice in da so po mestu tulile gasilske sirene.
Glavni grški seizmolog Gerasimos Papadopulos je poudaril, da večje škode ne pričakujejo, saj je bilo žarišče potresa sredi morja, vendar je dodal, da pričakujejo manjše popotresne sunke. Strokovnjaki ne izključujejo tudi pojava manjšega cunamija, zato so na Kreti v pripravljenosti vse varnostne sile.
Kljub temu pa je župan Sitie dejal, da so prebivalci mesta na severovzhodu otoka poročali o nastali škodi. Poškodovana je mestna hiša, zrušila se je tudi cerkev Agios Nikolaos v Sitiji.
"Hiša se je zibala, zelo je bilo strašljivo." "Stavba se je tresla, zato smo šli iz stanovanja." "Ko sem začutil potres, se je kavč začel premikati. Vse skupaj je trajalo precej dolgo," so poročali prebivalci.
Tokratni potres se je zgodil le petnajst dni po potresu, prav tako na Kreti, z magnitudi 5,8, v katerem je ena oseba umrla, več pa je bilo ranjenih. Sicer pa Kreta leži na izjemno seizmološko aktivnem območju, na sredozemskem otoku pa so se v zadnjih dveh mesecih tla tresla skoraj vsak dan.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.