Število smrtnih žrtev mjanmarskega potresa je po podatkih vladajoče hunte preseglo 1644, od tega več kot polovica v mestu Mandalaj, drugem največjem mestu v državi z 1,7 milijona prebivalcev. Več kot 3400 ljudi je ranjenih.
V ruševinah enega od stanovanjskih blokov v Mandalaju naj bi bilo po navedbah predstavnika Rdečega križa ujetih več kot 90 ljudi. Samo v tem mestu naj bi bilo sicer po oceni oblasti poškodovanih več kot 1500 poslopij.
Potres, ki so ga čutili tudi v več sto kilometrov oddaljenih mestih v sosednjih državah, je uničeval stavbe in podiral mostove, številne ceste po državi so neprevozne.
Ameriška geološka služba je ocenila, da bi število smrtnih žrtev v Mjanmaru lahko preseglo 10.000, izgube pa bi lahko presegle letno gospodarsko proizvodnjo države. Geolog Jess Phoenix je za CNN ocenil, da se je med potresom sprostila energija, ki je enakovredna 334 atomskim bombam.
"Potres je bil kot velik nož, ki je zarezal v Zemljo," je intenzivnost tresenja opisal eden od seizmologov.
Petkov potres je bil sicer najmočnejši v Mjanmaru v zadnjem stoletju.
Hunta in opozicija stopili skupaj
Potres je doletel državo, ki je že v škripcih zaradi državljanske vojne, ki se je od vojaškega udara leta 2021 le še stopnjevala. Zaradi bojev je bilo razseljenih več kot 3,5 milijona ljudi, osnovne storitve, kot je zdravstveno varstvo, pa so bile v razsulu.
Opozicijska vlada narodne enotnosti je dejala, da bodo milice proti hunti pod njenim poveljstvom od danes naprej za dva tedna prekinile vse ofenzivne vojaške akcije.
"Vlada narodne enotnosti bo skupaj z odporniškimi silami, zavezniškimi organizacijami in skupinami civilne družbe izvajala reševalne operacije," so zapisali v izjavi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.