Iz mjanmarske prestolnice Nepjido so gasilci danes sporočili, da so po 91 urah izpod ruševin rešili 63-letno žensko, ki je sedaj v bolnišnici. Ob času potresa ob 12.51, ki je z magnitudo 7,7 v petek stresel državo, so se medtem po državi oglasile sirene ob minuti molka v okviru sedemdnevnega žalovanja.

Vodja vladajoče vojaške hunte, general Min Aung Hlaing, je danes sporočil, da je potres zahteval najmanj 2719 življenj. Izpostavil je, da pa pričakujejo, da bo število žrtev naraslo na več kot 3000, saj menijo, da je mrtvih tudi 441 pogrešanih. Vodja hunte je tudi povedal, da je bilo v tem najhujšem potresu v državi v več kot stoletju ranjenih 4521 ljudi.
V najbolj prizadetih območjih blizu žarišča potresa, mesta Sagaing, pa vse do prestolnice, so bila uničena številna civilna in verska poslopja v tej večinsko budistični državi. Opozicijska vlada v senci ocenjuje, da je bilo v potresu prizadetih več kot 8,5 milijona ljudi. Mjanmar šteje več kot 54 milijonov prebivalcev.
Mednarodni budistični informacijski center je sporočil, da je bilo samo na širšem območju Sagainga delno ali popolnoma uničenih več kot 2000 samostanov in pagod. O uničenju verskih poslopij poročajo tudi iz drugega največjega mesta v državi in nekdanje prestolnice Mandalaj, in starodavnega mesta Bagan, ki sodi v svetovno kulturno dediščino.

Humanitarne organizacije medtem na prizadetih območjih opozarjajo na velike potrebe po zatočiščih, hrani, čisti vodi, sanitarijah in zdravniški oskrbi, medtem ko nadaljujejo iskanje morebitnih preživelih. Ob tem se pojavlja bojazen, da bi zaradi ponekod še vedno potekajočih spopadov z uporniškimi skupinami lahko prišlo do motenj pri dostavi pomoči. Pri iskanju preživelih pomaga okoli tisoč reševalcev iz tujine. Težave imajo tudi pri zbiranju informacij o potrebah, saj je ohromljena pomembna infrastruktura in so omejene komunikacije.

Zaradi številnih popotresnih sunkov so številni že četrto noč preživeli na ulicah in poljih, tudi v 1,7-milijonskem Mandalayju, kjer so številna poslopja v ruševinah, najvišje temperature pa se danes bližajo 40 stopinjam Celzija.
V sosednji Tajski, kjer je potres zahteval 20 življenj, medtem pod ruševinami stolpnice v gradnji v Bangkoku še vedno, tudi ob mednarodni pomoči, iščejo 74 pogrešanih. Vlada je sicer uvedla preiskavo o vzroku zrušenja, saj so prvi testi pokazali, da nekatere jeklene konstrukcije niso ustrezale standardom.
UNICEF Slovenija zbira sredstva za pomoč družinam in otrokom v Mjanmaru. Kako pomagati?
S sporočilom SMS UNICEF10 na 1919 darujete 10 evrov, na Unicefovi spletni strani, ali z nakazilom na TRR SI56 0201 3025 9875 526, referenca: SI00 41722, namen: POTRES, koda namena: CHAR, BIC: LJBASI2X, prejemnik: Slovenska fundacija za UNICEF, Pavšičeva 1, 1000 Ljubljana.
Slovenska vlada je medtem sprejela odločitev, da na podlagi zaprosila rezidenčnega koordinatorja Urada Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih dejavnosti (UNOCHA) prek mehanizma EU na področju civilne zaščite v Mjanmar zaradi obsežnega potresa napoti enega strokovnjaka v enoto Evropske unije za oceno stanja in koordinacijo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.