Potovanje na Hrvaško, ki ga v času prvomajskega dopusta načrtuje veliko Slovencev, je kljub epidemiji možno. Karantena vas ne bo doletela, če ob prehodu meje priložite hitri test ali PCR-test, če ste bili cepljeni ali ste covid-19 že preboleli. "Pri potrdilu o cepljenju je za Hrvaško potrebno, da je od drugega odmerka minilo 14 dni. To se precej razlikuje od slovenske interpretacije, recimo pri AstraZeneci mora preteči tri tedne od prvega cepljenja, kar naša policija že prizna," pojasnjuje Andrej Šter, vodja konzularne službe.
Tisti, ki bodo na hrvaškem preživeli teden dni ali več, morajo svoje bivanje napovedati in imeti dokumentirano, v katerem od hotelov so bili, še pojasnjuje.
Za vrnitev v Slovenijo pa hitri test ni dovolj. Predložiti morate negativen PCR-test, ki ni starejši od 48 ur. Tega lahko opravite na Hrvaškem, kjer boste v določenih turističnih skupnostih ob vikendih in praznikih plačali le polovico, kar znaša približno 50 evrov.
"Vse, kar morajo turisti storiti je, da kakšen dan prej pokličejo v lokalno turistično skupnost, pošljejo mail in nato opravijo testiranje," pa razlaga hrvaška ministrica za turizem Nikolina Brnjac. Drugo polovico bo na določenih destinacijah plačalo mesto oziroma turistična skupnost ali najemodajalec.
"To je gesta, ki močno povečuje kredibilnost in atraktivnost hrvaškega turističnega prostora," pa dodaja Šter.
Lastniki nepremičnin lahko potujejo na Hrvaško in nazaj za 48 ur tudi z negativnim hitrim testom. Ob vrnitvi po vzdrževalnih delih na nepremičnini negativni test ne sme biti starejši od treh, po obisku družine pa od sedmih dni.
*Dodatno pojasnilo: V zgornjem prispevku je bilo morda nekoliko nejasno navedeno, da teste sofinancirajo lokalne turistične skupnosti na Hrvaškem, izpostavljeni sta bili Turistična skupnost mesta Zagreb in Poreč. Informacija, ki se nanaša na Turistično skupnost mesta Zagreb sicer drži, in prav to potezo, vezano na Zagreb, je komentirala hrvaška ministrica turizma in športa Nikolina Brnjac. Kot so nas opozorili na Hrvaški turistični skupnosti, pa ministrica niti v enem trenutku ni generalizirala ali omenila, da se to prakticira po vsej Hrvaški.
Hrvaška sicer v pripravah na prihajajočo turistično sezono skrbi za vse segmente, ki bodo zagotovili varne pogoje bivanja in tudi olajšali prihod turistov na Hrvaško, ob tem še dodajajo v Hrvaški turistični skupnosti. V sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in regionalnimi zdravstvenimi službami bo organizirano več kot 250 punktov za testiranje turistov, medtem ko je Ministrstvo za turizem in šport zagotovilo 20 milijonov kun (2,64 milijona evrov) za sofinanciranje nabave hitrih antigenskih testov, namenjenih testiranju turistov v času poletne turistične sezone pri njihovem vračanju v matično državo.
Vse lokacije točk za testiranje turistov bodo dostopne na spletni strani. "S temi aktivnostmi želi Hrvaška ostati prepoznana kot varna in zaželena turistična destinacija," poudarjajo.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.