
Jezero Resia na severu Italije v svojih globinah skriva potopljeno vas Curon, ki so jo zaradi gradnje tamkajšnje hidroelektrarne leta 1950 oblasti potopile. Obiskovalci jezera lahko opazujejo ostanke cerkvenega zvonika, ki štrli nad jezersko gladino. Te dni pa se lahko celo sprehodijo po ostankih nekdanje vasi, saj so zaradi vzdrževalnih del izpraznili akumulacijsko jezero in tako radovednežem razkrili zapuščeno vas.
Vas je bila več desetletij pokrita z vodo, zato so nekdanje stavbe zasute s kamnitimi naplavinami. Posnetke, ki so pritegnili pozornost številnih tujih medijev, je na Facebooku delila Luisa Azzolini, ki živi v bližini jezera. Kot je zapisala, so občutki ob sprehajanju med ostanki nekdanje vasi neobičajni.
Jezero Resia in nekdanja vasica Curon sta mednarodno zaslovela predvsem po izdaji knjige in predvajanju Netflixove serije o prebivalcih Curona in njihovi usodi.
Zgodba več sto prebivalcev Curona je namreč precej tragična. Ko so se italijanske oblasti odločile, da bodo za potrebe hidroelektrarne zgradile jez in poplavile vasico, so tamkajšnji prebivalci protestirali in poskušali to preprečiti. A jim ni uspelo. Ob združitvi obeh jezer je bilo poplavljenih več kot 160 domov, večina prebivalcev pa se je odselila z območja, le nekaj jih je ostalo v domovih, ki so jih zgradili v bližini.
Jezero je priljubljena izletniška točka. Leži na zahodu Južne Tirolske, približno dva kilometra južno od prelaza Reschen, ki tvori mejo z Avstrijo, in tri kilometre vzhodno od gorskega grebena, ki predstavlja mejo s Švico. Jezero Resia ali Reschensee v nemškem jeziku je danes največje alpsko jezero na več kot tisoč metrih nadmorske višine, in ko voda zamrzne, se lahko do 700 let starega zvonika sprehodite.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.