Srbski predsednik Aleksandar Vučić že drugo noč zapored preživlja ob meji s Kosovim. Znova se je namreč odpravil v Raško, kjer naj bi se do jutra pogovarjal s kosovskimi Srbi. V kraj je prispel v sredo okoli osme ure zvečer, ob tem pa dejal, da ga čaka težka noč. "Bomo videli, kako bo. Dan ni bil slab," je tudi povedal.
Kot je nadaljeval upa, da bodo kosovski Srbi do njega pristopili z novimi predlogi in zahtevami ter poudaril, da je bil vedno na njihovi strani. "Vsi smo pripravljeni pomagati našim ljudem. Naš cilj ni ogroziti mir. Sprejeli pa bomo pomembne odločitve," je tudi povedal ob obisku. Obenem se je Rusiji in Kitajski zahvalil za podporo.
"Zame sta Kosovo in Metohija Srbija. Nikoli ne bosta nič drugega," je nadaljeval in dodal, da je, pripravljen na pogovore, s seboj prinesel pižamo.
Kraj je sicer obiskal že v torek zvečer, ko se je prav tako sestal s predstavniki Srbov na Kosovu in jih seznanil z vsem, kar Srbija počne za ohranitev miru in stabilnosti, oni pa so njega seznanili s stanjem na terenu. Objavil je skupno fotografijo z načelnikom generalštaba srbske vojske Milanom Mojsilovićem.
Vučić se je v sredo sicer dogovoril tudi za izpust aretiranega Dejana Pantića. Nekdanji srbski policist se bo tako lahko obtožb glede organizacije terorističnega napada zagovarjal iz hišnega pripora, kjer naj bi ostal do 9. januarja. Njegova aretacija v začetku decembra je močno zaostrila razmere na severu Kosova. Urednica kosovskega portala KoSSev Tanja Lazarević je za N1 povedala, da ostaja tehnično vprašanje, kako ga bodo prepeljali do doma, saj je v priporu na mejnem prehodu Jarinje, domov pa ga mora pripeljati policija. Težava je v tudi v tem, da so ceste blokirane. Danes so namreč kosovske oblasti zaprle največji mejni prehod s Srbijo Merdare, potem ko so ga protestniki s srbske strani blokirali v znak podpore kosovskim Srbom.
Direktor urada za Kosovo in Metohijo Petar Petković je izpustitev označil za 'dobro novico za konec' ter dodal, da izpustitev v hišni pripor razume kot potrdilo, da Pantić ni kriv organizacije terorističnega napada na prostore kosovske centralne volilne komisije v večinsko srbskem severnem delu Mitrovice, za katerega ga obtožuje Priština. Pantića so kasneje prijeli na mejnem prehodu Jarinje, ko se je s soprogo vračal iz Raške, volitve pa prestavili na april.
Še pred domnevno organizacijo terorističnega napada, je Pantić petega novembra skladno s svojimi srbskimi kolegi zapustil policijske vrste zaradi odločitve Prištine, da zamenja srbske registrske tablice s kosovskimi.
S kamenjem nad avtomobil televizijske ekipe
V javnost je čez dan videoposnetek incidenta na severu Kosova, v katerem so bili znova napadeni novinarji. Napad se je zgodil v ponedeljek, po poročanju Radia Slobodna Evropa pa gre za že šesti takšen napad na severu Kosova od 10. decembra, ko so kosovski Srbi postavili barikade. Avtomobil televizijske ekipe Klan Kosova iz Prištine so zamaskirane osebe kamenjale v vasi Zupče na območju Zubinega Potoka. Dve osebi sta potrebovali zdravniško pomoč, saj jima je v obraz priletelo razbito steklo.
Ekipo so sestavljali voznik Esat Sinani, novinarka Kendresa Belagoši, snemalec Agon Bejtulahu in Trim Demiri. "Napadli so nas v vasi Zubce, od koder smo poročali in kjer so postavljene barikade. Po zdravniško pomoč smo se zatekli v bolnišnico v Mitrovici. Voznik je lažje poškodovan, zadet je bil v ramo, novinarka, ki je sedela na sovoznikovem sedežu, pa ima poškodovano oko. To so potrdili tudi zdravniki. Na vozilu je nastala materialna škoda – razbito steklo, skala, s katero je bila ekipa zadeta, pa je še vedno v vozilu," je povedal Demiri.
Policija je potrdila, da incident preiskuje.
Kosovo po blokadi zaprlo osrednji mejni prehod s Srbijo
Danes kosovski in srbski mediji poročajo, da so kosovske oblasti zaprle največji mejni prehod s Srbijo Merdare. Blokada sledi podobnim ravnanjem kosovskih Srbov, ki so v začetku decembra začeli postavljati barikade z zahtevo po izpustitvi bivših policistov Dejana Pantića in Slađana Trajkovića ter še enega kosovskega Srba Miljana Adžića in umiku posebnih enot kosovske policije s severa države, poroča kosovski portal Kosovo Online.
Blokada mejnega prehoda otežuje več tisoč državljanom Kosova, ki delajo v državah Evropske unije, da bi se vrnili domov. Kosovsko ministrstvo za zunanje zadeve in diasporo je na družbenem omrežju Facebook zapisalo, da so "srbske kriminalne skupine blokirale mejni prehod Merdare". Državljanom, ki so že vstopili v Srbijo, so sporočili, naj uporabljajo druge prehode ali vstopijo na Kosovo prek Severne Makedonije."
Kosovo je zaradi stopnjevanja napetosti in barikad 10. decembra že zaprlo dva mejna prehoda.
Poziv Evropi, naj ukrepa proti Srbiji
Kosovsko zunanje ministrstvo je članice Evropske unije pozvalo, naj ukrepajo proti Srbiji. V pismu, ki so ga naslovili na EU, so zapisali, da Srbija stalno poskuša destabilizirati sever Kosova, v zadnjem času tudi s postavljanjem barikad, poroča srbska tiskovna agencija Beta, ki povzema pisanje kosovske tiskovne agencije Telegrafi.
"Srbija v najboljšem primeru namerno poskuša destabilizirati Kosovo, da bi preprečili napredek dialoga, posebno v kontekstu predlaganega načrta EU (ki ga podpirata Francija in Nemčija) za normalizacijo odnosov," je zapisalo ministrstvo. "V najslabšem primeru sta namerno stopnjevanje napetosti in instrumentalizacija kriminalnih združb, ki spominjajo na način, na katerega je Srbija začenjala vojne v 90. letih prejšnjega stoletja, res slaba popotnica in uresničitev tega, o čemer že leta trobi vojni režim v Beogradu," so še zapisali v tristranskem pismu.
Spomnimo
Najnovejši protesti kosovskih Srbov in njihovih podpornikov na srbski strani sledijo odločitvi srbskega predsednika Vučića o odreditvi najvišje stopnje bojne pripravljenosti srbske vojske in vseh enot pod nadzorom notranjega ministrstva.
Napetosti med Beogradom in Prištino so se znova okrepile, potem ko se je v začetku novembra iztekel rok, ki ga je kosovska vlada določila za uresničitev odločitve o zamenjavi srbskih registrskih tablic, ki jih uporabljajo Srbi na Kosovu, za kosovske registrske tablice. Srbija ne priznava neodvisnega Kosova, Srbi na severu Kosova pa nasprotujejo odločitvi Prištine o preregistraciji vozil s srbskimi oznakami.
V zadnjih tednih so se razmere zaostrile, potem ko je kosovska policija aretirala policista Pantića - enega od srbskih policistov, ki so novembra dali odpoved v kosovski policiji v skladu z odhodom kosovskih Srbov iz kosovskih institucij po zahtevi Prištine za zamenjavo registrskih tablic. Na to so se Srbi odzvali s postavitvijo barikad, pri katerih vztrajajo že 19 dni kljub pozivom iz Prištine, Bruslja in Washingtona, naj jih odstranijo.
Dodatne napetosti so v ponedeljek podžgale domneve, da ima kosovska vlada pripravljen operativni načrt za odstranitev barikad na severu Kosova in da za izvedbo tega pričakujejo pomoč misije zveze Nato na Kosovu (Kfor).
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.