Rusija in Kazahstan sta odredila evakuacijo več kot 100.000 ljudi, potem ko je hitro taljenje snega povečalo reke, ki so presegle mejo izliva, kar je povzročilo najhujše poplave na tem območju v vsaj zadnjih 70 letih. "Pred Kurganom in Tjumenom so še težki dnevi," je novinarjem povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Prihaja veliko vode," je dodal.
Voda, ki je narasla kot posledica taljenja snega, je poplavila številna naselja v gorovju Ural, Sibiriji in območje v okolici večjih rek v Kazahstanu. Po besedah lokalnih uradnikov sta reki Ural in Tobol v Kazahstanu v nekaj urah narasli za več metrov in dosegli najvišjo zabeleženo raven. Gladina vode v spodnjem toku se je močno zvišala tudi v Orenburgu, mestu s približno 550.000 prebivalci.
Po poročanju The Guardian je kazahstanski predsednik Kassym-Jomartom Tokajevom v pogovoru z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom povedal, da so poplave verjetno najhujše v zadnjih 80 letih. V Kazahstanu so zaradi obsežnih poplav evakuirali že več kot 86.000 ljudi. Najbolj prizadeta območja so Atyrau, Aktobe, Akmola, Kostanaj, vzhodni Kazahstan, severni Kazahstan in Pavlodar, deli, ki večinoma mejijo na Rusijo in jih prečkajo reke, ki tečejo iz smeri Rusije.
V ruskem mestu Orsk je medtem zavladala jeza, saj je več kot 100 Rusov Kremelj prosilo za pomoč, a so po njihovem mnenju storili premalo. Iz Kremlja so sporočili, da predsednika Putina ves čas obveščajo o razmerah, da pa ne nameravajo takoj obiskati poplavljenih območij, saj se lokalni in reševalni uradniki po svojih najboljših močeh spopadajo s poplavami. V mestu Orenburg, ki ima več kot pol milijona prebivalcev, so ljudje veslali po poplavljenih cestah. Trudili so se tudi utrjevati jezove in nasipe, saj je reka Ural narasla za skoraj 10 metrov.
Kot poroča The Guardian, so ruski uradniki sporočili še, da nekateri ljudje niso upoštevali pozivov k evakuaciji. Kurganski guverner Vadim Šumkov je prebivalce pozval, naj opozorila jemljejo resno: "Zelo dobro vas razumemo. Težko je pustiti svoje imetje in se na poziv lokalnih oblasti nekam preseliti," je dejal Šumkov. "Bolje je, da se pozneje skupaj smejimo hidrologom in se zahvalimo bogu za našo odrešitev in to storimo živi." V Kurganu se je gladina vode reke Tobol močno povišala, Rusija pa je sporočila, da je v regiji ogroženih približno 19.000 ljudi.
Naraščanje vode je bilo napovedano tudi ob sibirski reki Išim, prav tako ob pritoku Irtiša, ki skupaj z matično reko Ob tvori sedmi najdaljši rečni sistem na svetu. Tretja največja reka v Evropi, ki teče tako skozi Rusijo kot Kazahstan in se izliva v Kaspijsko morje, pa je v petek pretrgala nasipni jez in poplavila mesto Orsk južno od gorovja Ural.
Taljenje snega je v Rusiji vsakoletni dogodek, so pa bile letošnje poplave hujše od prejšnjih let. Znanstveniki so mnenja, da so za vse pogostejše poplave po vsem svetu krive podnebne spremembe.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.