"Poljski organi so preprečili poskus migrantov, da bi nasilno prečkali mejni prehod v Kuznici," je zapisalo poljsko notranje ministrstvo. Ob tem so objavili videoposnetke, na katerih je videti poljske policiste, pripadnike obmejne straže in vojake, kako stojijo ob ograji na poljsko-beloruski meji. Na beloruski strani meje sicer ostaja skupina migrantov.
Pred tem so poljske oblasti posvarile, da se na stotine migrantov v Belorusiji odpravlja proti meji s Poljsko, da bi poskušali nasilno prestopiti zunanjo mejo Evropske unije. Uradni Minsk je sporočil, da naj bi skupina migrantov štela okoli tisoč ljudi.
Odzvali so se tudi v Kremlju, kjer so poudarili, da bodo beloruske migrantske službe storile vse, da bi na zakonit način preprečile begunsko krizo na belorusko-poljski meji.
Podporo Poljski je zagotovil tudi slovenski premier Janez Janša. "Poljska brani našo skupno evropsko mejo," je tvitnil. Ob tem je zagotovil, da je Slovenija pripravljena ponuditi pomoč.
Von der Leynova poziva k zaostritvi sankcij proti Belorusiji
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozvala k zaostritvi sankcij proti Belorusiji, ki po njenih besedah izkorišča migrante v politične namene. "Belorusija mora nehati ogrožati človeška življenja," je poudarila.
"Države članice pozivam k sprejetju razširjenega režima sankcij proti beloruskim oblastem, ki so odgovorne za ta hibridni napad," je v izjavi sporočila predsednica Evropske komisije. Med drugim bi lahko uvedli sankcije tudi proti letalskim družbam tretjih držav, je pojasnila. Želimo preprečiti humanitarno krizo in zagotoviti varno vrnitev prebežnikov, je dodala.
Von der Leynova je o tem, s kakšnimi ukrepi lahko EU pri soočanju z migrantsko krizo podpre prizadete članice, po telefonu govorila s premierji Poljske, Litve in Latvije, Mateuszom Morawieckim, Ingrido Šimonyte in Artursom Krišjanisom Karinšom.
Podpredsednik Evropske komisije Margaritis Shinas bo v prihodnjih dneh obiskal države, iz katerih prihajajo migranti, in tranzitne države, da bi tako preprečil, da bi še drugi padli v past, ki so jo pripravile beloruske oblasti, je še sporočila von der Leynova.
Poljska je poleg Litve in v manjši meri Latvije tarča velikega migrantskega pritiska na svoji meji z Belorusijo, ki je obenem zunanja meja Unije. Beloruske oblasti s predsednikom Aleksandrom Lukašenkom na čelu namreč že več mesecev namerno spodbujajo migrante, predvsem iz nemirnih držav Bližnjega vzhoda, kot sta Irak in Afganistan, naj uporabijo Minsk kot tranzitno točko na svoji poti v EU.
Bruselj Minsku zato očita "hibridno vojno" kot odgovor na sankcije Unije po lanskih spornih predsedniških volitvah. Minsk tovrstne obtožbe vztrajno zanika.
Litovsko notranje ministrstvo za izredne razmere na meji z Belorusijo
Litovsko notranje ministrstvo je predlagalo razglasitev izrednih razmer na meji z Belorusijo. Litovska notranja ministrica Agne Bilotaite je ob tem dodala, da bo predlog sedaj obravnavala vlada. Po odločitvi vlade je na potezi parlament oziroma predsednik države, poroča na spletni strani litovska radiotelevizija LRT.
Litovska notranja ministrica je razmere na območju označila za resne. Glede razmer na poljsko-beloruski meji, od koder so prihajala poročila, da naj bi okoli tisoč migrantov z ozemlja Belorusije nameravalo nasilno prečkati ta del zunanje meje Evropske unije, je ministrica dejala, da Litva pozorno spremlja, kar se dogaja na meji med Poljsko in Belorusijo.
"Očitno lahko pričakujemo podobne vpade in napade. Naši organi so na najvišji stopnji pripravljenosti," je še dejala litovska notranja ministrica.
Poveljnik litovske obmejne straže (Vsat) Rustamas Liubajevas je na novinarski konferenci dejal, da imajo podatke, da bi lahko nastali nemiri v begunskih taboriščih v Litvi, nimajo pa za zdaj podatkov, da bi se kakšna velika skupina nezakonitih migrantov približevala litovski meji.
Kasneje sta se po telefonu pogovarjala tudi predsednika Litve in Poljske, Gitanas Nauseda in Andrzej Duda. Litovski predsednik je po pogovoru sporočil, da je Litva sosednji Poljski pri obvladovanju nezakonitih migracij pripravljena pomagati z vsemi potrebnimi sredstvi. Litva Poljski po njegovih besedah izreka polno solidarnost.
Oba predsednika sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila tudi o redni izmenjavi informacij glede razmer na meji z Belorusijo in koordinaciji ukrepov.
Poljska je na mejo z Belorusijo že v preteklosti napotila na tisoče vojakov, za to območje razglasila izredne razmere ter postavila ograjo z bodečo žico in odobrila gradnjo zidu na meji.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.