Poljski medij Onet poroča o tajnih načrtih za posebno mirovno misijo v Ukrajini. Poljska naj bi danes na izrednem vrhu Nata v Bruslju tudi uradno predlagala posebno mirovno misijo v Ukrajini. Poseben mednarodni kontingent na ozemlju Ukrajine bi sestavljali vojaki iz več držav, tudi iz držav članic Nata. Sestavljalo naj bi ga vsaj 10.000 vojakov. Delovanje tega kontingenta pa bi morale odobriti oblasti v Kijevu, piše omenjeni medij.
Predlog mirovne misije naj bi v Kijevu na obisku češkega, poljskega in slovenskega premierja predstavil podpredsednik poljske vlade Jaroslaw Kaczynski. Šlo naj bi za oboroženo mirovno misijo na območju Ukrajine, v okviru katere bi med drugim vzpostavljali posebne humanitarne koridorje, nad katerimi bi lahko zagotavljali cone 'no fly'. Kaczynski, ki se je skupaj s premierji Slovenije, Poljske in Češke v torek mudil v Kijevu, je ob obisku namreč omenil, da bi morali v Ukrajino napotiti mirovno misijo Nata. "Menim, da je nujna mirovna misija zveze Nato ali morda neke širše mednarodne strukture, ki bo se lahko branila in delovala na ukrajinskem ozemlju," je dejal.
Nato sicer nasprotuje vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Ukrajino. Kot je nedavno pojasnil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg, zveza Nato noče biti neposredno vpletena v konflikt v Ukrajini, saj bi to lahko pomenilo še več ubitih civilistov. Ameriški predsednik Joe Biden pa je pred dnevi opozoril tudi na možnost izbruha tretje svetovne vojne.
Načrt za misijo, ki ga poljsko ministrstvo za obrambo pripravlja v tajnosti, še ni dokončan in tako obstaja več različnih predlogov, o katerih naj bi se še posvetovali z Uradom za nacionalno varnost in predsednikom, piše Onet. O ideji ustanovitve takšne misije pred njeno objavo niso razpravljali niti v poljski vladi, niti širše v najpomembnejših evropskih prestolnicah. Podrobnosti tega predloga niso bile predstavljene nikomur.
Kot še poroča Onet, po njihovih informacijah obstaja resno neskladje med poljsko vlado in predsednikom. Predsednik Andrzej Duda načrta naj ne bi želel sprejeti, dokler zelene luči ne prižgejo ZDA. Zato naj bi še pred izrednim vrhom Nata v Bruslju poljski predlog poslali v Belo hišo. Odločitev Bele hiše pa bi naj tako zapečatila nadaljno usodo misije. Dobro obveščeni diplomatski viri naj bi poljskemu Onetu izdali, da so o tej misiji tik pred obiskom delegacije treh premierjev v Kijevu poljske oblasti obvestile ameriško administracijo in generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga. Nihče naj ne bi podprl te ideje.
Nato je že pred tem zavrnil poljsko idejo za mirovno misijo v Ukrajini. Stoltenberg je že večkrat opozoril, da Nato svojih sil ne bi smel premikati niti na kopensko ozemlje Ukrajine niti v njen zračni prostor: "Odgovorni smo, da dodatno ne zaostrujemo konflikta in preprečimo, da bi prestopil meje Ukrajine," je poudaril generalni sekretar Nata.
Predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Ned Price je pred dnevi znova poudaril, da ZDA nasprotujejo pošiljanju vojakov v Ukrajino: "Intenzivno smo osredotočeni na prekinitev te brutalne agresije, želimo se izogniti vsemu, kar bi lahko to vojno podaljšalo ali zaostrilo. Prisotnost ameriških vojakov in pilotov na ozemlju Ukrajine bi konflikt zagotovo zaostrila," je že prejšnji teden dejal Ned Price.
Kljub takšnim nenaklonjenim uradnim stališčem poljske oblasti niso izgubile upanja, da bi vzpostavile mirovno misijo v Ukrajini. Predstavnik poljske vlade Piotr Müller je na vprašanje, ali je poljska stran v pogovorih s partnerji v Natu prejela kakšen pozitiven signal glede pobude, ker so uradne izjave precej skeptične, odgovori pritrdilno: "Dobili smo pozitivne signale na naš predlog za pošiljanje mirovne misije v Ukrajino v okviru Nata ali katerega koli drugega mednarodnega sporazuma," je dejal Müller. Katere države podpirajo idejo, ni želel razkriti. "V tej fazi o tem ne želim govoriti," je poudaril.
Za zdaj lahko poljski predlog računa na podporo danske in litovske vlade, ki sta uradno izrazili pripravljenost razmisliti o pošiljanju vojakov v okviru mirovne misije. Poljska tako o tem močno prepričuje tudi druge zahodne prestolnice, ideja o ustanovitvi takšne misije pa je postala glavna tema vseh diplomatskih pogovorov in dejavnosti poljskih oblasti, še piše Onet.
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.