Tujina

Beloruski mediji: Oblasti vse migrante premestile v migrantske centre

Varšava, 18. 11. 2021 12.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, N.S., T.V.
Komentarji
4

Beloruski mediji poročajo, da so vsi migranti zapustili zasilna taborišča, ki so jih sami postavili na meji s Poljsko, saj so jih oblasti premestile v centre za begunce. Minsk želi s tem ublažiti krizo, ki jo je spodbujal tudi predsednik Aleksander Lukašenko. Poljske varnostne sile pa so ponoči pridržale skupino okoli 100 migrantov, ki so skušali iz Belorusije vstopiti na Poljsko, je sporočilo poljsko obrambno ministrstvo. Beloruske oblasti medtem pripravljajo dodatne centre za bivanje migrantov.

Poljsko obrambno ministrstvo je na Twitterju zapisalo, da so beloruske sile najprej izvedle ogled, nato pa "zelo verjetno" poškodovale ograjo na meji. "Potem so Belorusi prisilili migrante, naj mečejo kamenje v poljske vojake, da bi jih zamotili. Poskus prehoda meje se je zgodil nekaj sto metrov stran," so pojasnili. "Pridržana je bila skupina okoli 100 migrantov," so še zapisali. Dodali so, da se je to dogajalo v bližini kraja Dubicze Cerkiewne.

Več sto migrantov, ki so obtičali na poljsko-beloruski meji, je medtem kljub mrazu že enajsti dan zapored noč preživelo pod milim nebom. V gozdovih in na travnikih ob meji je po nekaterih ocenah še 900 ljudi. Beloruske oblasti sicer pripravljajo dodatne centre za bivanje migrantov. Enega so uredili v ponedeljek v hali logističnega podjetja. Tam zdaj urejajo še zgornjo etažo, da bi lahko v centru prespalo še več ljudi. Minula noč je v centru minila mirno.

Beloruski mediji so kasneje sporočili, da so oblasti migrante iz kampa v bližini poljskega mesta Kužnica, kjer je pred dnevi prišlo do spopadov, saj so prebežniki poskušali prečkati mejo, policija pa je proti njim uporabila vodni top in solzivec, premestili v centre za bivanje migrantov. Vse, kar je ob meji ostalo od migrantskega taborišča, so ostanki šotorov, nekaj starih oblačil in tleči ognji, so še poročali beloruski mediji. 

Da so migranti zapustili obmejno območje, je potrdila tudi poljska mejna policija: "Kamp v bližini mejnega prehoda Bruzgi je prazen." Beloruski režim je migrante tako poslal v več sto metrov oddaljen transportno-logistični center, ki so ga uredili v center za bivanje migrantov. 

Kam bodo odšli od tam, pa še ni jasno. 

Migranti na poljsko-beloruski meji
Migranti na poljsko-beloruski meji FOTO: AP

Več tisoč migrantov že skoraj dva tedna vztraja ob meji med Belorusijo in Poljsko. Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko se sooča s kritikami, da je odgovoren za obupne razmere, v katerih so se znašli migranti. Evropska unija mu očita, da je namerno v državo pripeljal migrante s kriznih območij in jih usmeril proti poljski meji.

V sredinem telefonskem pogovoru sta se z nemško kanclerko Angelo Merkel dogovorila, da je treba migrantsko krizo na poljsko-beloruski meji reševati v pogovorih med Brusljem in Minskom. Po navedbah tiskovnega predstavnika EU potekajo "tehnični pogovori". Minsk je ob tem pozval, naj zagotovi humanitarni dostop do obmejnega območja. Kasneje je Merklova po telefonu govorila tudi s poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim, ki je danes zavrnil kritike na račun nemške kanclerke zaradi pogovorov z Lukašenkom. "Če je bil telefonski pogovor o tem, kako migrante iz Belorusije vrniti v njihovo domovino, je vsaka pobuda v tej smeri v interesu Poljske," je povedal. Vendar pa nobena odločitev v tej krizi ne sme biti sprejeta mimo Poljske, je še poudaril.

G7 poziva Belorusijo h končanju migrantske krize

Zunanji ministri skupine G7 so danes pozvali Belorusijo, naj konča migrantsko krizo na svoji meji s Poljsko, ter jo obtožili, da brezčutno ustvarja napete razmere in ogroža življenja. Velika Britanija, Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska in ZDA so režim predsednika Aleksandra Lukašenka obtožile, da je organiziral nezakonite migracije čez svoje meje.

Junija so voditelji skupine G7 izrazili globoko zaskrbljenost zaradi dejanj Lukašenka po majski prisilni preusmeritvi leta, na katerem je bil beloruski opozicijski novinar in aktivist Roman Protasevič, ki so ga po pristanku letala v Minsku aretirali.

V skupni izjavi, ki jo je podpisala tudi EU, objavila pa vlada v Londonu, so ministri zapisali, da ta brezčutna dejanja ogrožajo življenja ljudi. Pri tem so poudarili enotnost pri solidarnosti s Poljsko, Litvo in Latvijo, ki da so bile tarče provokativne uporabe nezakonitih migracij kot hibridne taktike.

"Pozivamo režim, naj takoj preneha z agresivno in izkoriščevalsko kampanjo, da bi preprečil nadaljnje smrti in trpljenje," so zapisali ministri. Mednarodnim organizacijam je treba omogočiti takojšen in neoviran dostop do migrantov, ujetih na meji, da bi jim lahko dostavili humanitarno pomoč, so dodali. "Dejanja beloruskega režima so poskus odvrnitve pozornosti od njegovega stalnega nespoštovanja mednarodnega prava, temeljnih svoboščin in človekovih pravic, vključno s pravicami lastnega naroda," so še zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

patogen
18. 11. 2021 15.12
-2
Verjamem, da bo tisti, ki bo hotel Azil na Poljskem, čez nekaj časa moledoval, naj ga vrnejo v Irak. Tam ni šale...
patogen
18. 11. 2021 15.11
-2
Danes ponoči, pa v drugo smer....
Goflja_1
18. 11. 2021 14.27
-2
Upam, da so bile poljske oblasti nežne do kvazi beguncev.. v nasprotnem primeru sledi ostra depeša od našega svetlečega KUL-a.
tornadotex
18. 11. 2021 13.07
+2
Bravo ,Poljaki se ne dajo...Dogovor je možen samo v smeri migrant-kuča.