
Njegove izjave so sledile podobnim komentarjem poljskega predsednika Andrzeja Dude, zato je videti, da se ostra retorika vendarle počasi mehča.
Bruselj in Varšava sta namreč že dalj časa na okopih zaradi reform na področju pravosodja, ki jih izvaja desna poljska vlada – odkar je leta 2015 prišla na oblast, se je spreminjanja pravosodnega sistema lotila na način, ki je vladajoči stranki namenil večje pristojnosti na sodiščih in pri imenovanju sodnikov. Omenjene spremembe so naletele na številne kritike in tudi opozorila EU, ki je reforme poljskega pravosodja označila za nedemokratične in zagrozila s sankcijami.
Poljska vlada je vse kritike odločno zavrnila in ob tem EU obtožila vmešavanja. Šlo je celo tako daleč, da so se pojavila že svarila o izstopu države iz EU.
Morawiecki: Želimo si biti del EU
V nedeljskem intervjuju za provladno televizijo Republika pa se je premier Morawiecki odločil za spravljivejši ton. Dejal je, da njegova vlada članstvo v Evropski uniji ceni, zato si želi zgladiti odnose z Brusljem. "Situacija je zapletena, saj smo članica EU, želimo si biti del EU. Zaradi prostega trga profitiramo, poljska podjetja rastejo, delavci zaslužijo več," je dejal. "Zato moramo doseči nekakšen dogovor z EU," je priznal.

Napovedal je tudi, da bo predlagal spremembe glede discipliniranja sodnikov, ki je v zadnjem času dvigovalo največ prahu.
Poljska je morala zakonitost poljskega disciplinskega senata in sporni zakon, ki omogoča disciplinski postopek proti sodnikom, zagovarjati pred Sodiščem EU. Zakon namreč uvaja disciplinski postopek proti sodnikom, ustanavlja organ, ki odloča o njihovi neodvisnosti, ter vzpostavlja disciplinski senat za nadzor nad sodniki vrhovnega sodišča s pooblastilom, da se jim lahko odvzame imuniteta in da se lahko proti njim vodi kazenski postopek.
Sodišče EU je odločilo, da omenjeni zakon ni skladen s pravom Unije. Evropska komisija je nato Varšavi sporočila, da ima do 16. avgusta čas, da pojasni, kako bo spoštovala sodbo Sodišča EU, sicer ji grozi finančna kazen.
Bruselj je proti Varšavi sicer sprožil že več pravnih postopkov, poljsko ustavno sodišče pa je sredi julija odločilo, da začasni ukrepi Sodišča Evropske unije glede poljskih pravosodnih reform niso v skladu s poljsko ustavo. Na mizi pa imajo še eno pomembno odločitev – odločiti morajo, ali ima nacionalno pravo prednost pred evropskim ali obratno. To je ustavno sodišče, ki sicer velja za njemu naklonjenega, pred nekaj meseci prosil prav Morawiecki.
Oznanitev te razsodbe je bila sicer že večkrat prestavljena, nazadnje na 31. avgust, poroča Associated Press (AP). Spomnili so tudi, da se je Morawiecki prejšnji mesec sestal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, tema pogovorov pa je bila prav (ne)odvisnost pravosodja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.