Poljske oblasti so hkrati posvarile pred dodatnim stopnjevanjem konflikta, saj je v bližini meje med 3000 in 4000 migrantov.
Tiskovni predstavnik poljske vlade Piotr Muller je v ponedeljek ocenil, da se je v bližini meje zbralo še med 3000 in 4000 migrantov, na poti pa naj bi jih bilo še 10.000. "Pričakujemo, da bo v bližnji prihodnosti sledilo stopnjevanje tovrstnih akcij na poljski meji, ki bodo oborožene," je opozoril.
Poljsko obrambno ministrstvo je na Twitterju zapisalo, da je vojski in policiji uspelo zaustaviti "prvi množični poskus prehoda meje". Po njihovih informacijah so migranti na območju Kuznice postavili taborišče, ki ga "nenehno varujejo beloruski varnostni organi". Z današnjim dnem so Poljaki zaradi ponedeljkovega nasilnega poskusa vstopa v državo zaprli mejni prehod pri Kuznici.
Medtem je Nemčija, ki se boji novega vala migrantov, pozvala članice EU k takojšnjemu ukrepanju. "Poljska in Nemčija tega ne zmoreta sami," je za časnik Bild dejal nemški notranji minister Horst Seehofer. "Pomagati moramo poljski vladi pri varovanju njihove zunanje meje. To je pravzaprav naloga Evropske komisije. Zdaj jih pozivam, naj ukrepajo," je dodal.
Poljska in druge države članice EU so Belorusijo obtožile, da migrante načrtno pošilja na mejo s Poljsko zaradi maščevanja po sankcijah Bruslja. Razmere na poljsko-beloruski meji so kritične že več mesecev, v ponedeljek pa so se še zaostrile, potem ko so beloruske oblasti do poljske meje pospremile okoli tisoč migrantov.
Ker jim je Belorusija blokirala pot, so migranti ostali ujeti med obema državama. Številni prihajajo z Bližnjega vzhoda in iz Azije.
"Pozivamo Lukašenkov režim, naj nemudoma ustavi kampanjo organiziranja prisilnih neregularnih migrantskih tokov čez mejo v Evropo," pa je v odzivu na razmere na Poljskem dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price.
Michel pozval k solidarnosti s članicami ob meji z Belorusijo
Ob zaostritvi razmer na vzhodni meji EU z Belorusijo je predsednik Evropskega sveta Charles Michel na družbenih omrežjih pozval države članice, naj podprejo Poljsko, Litvo in Latvijo. Ponovil je, da Evropska unija ne bo sprejela poskusa izkoriščanja migrantov.
"Poljska in baltske meje so meje EU. Vsi za enega, eden za vse," je dejal v govoru v Berlinu ob obletnici padca Berlinskega zidu. Nadaljeval je, da se Evropska unija sooča s hibridnim napadom, ko Belorusija izkorišča stiske migrantov kot orožje.
Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v ponedeljek obljubila podporo Poljski, Litvi in Latviji pri spopadanju z izrednimi razmerami. Pozvala je k zaostritvi sankcij proti Belorusiji.
Poljska je letos poročala o skoraj 30.000 nezakonitih prehodih meje, od tega jih je bilo samo oktobra več kot 17.000. Končna destinacija mnogih je Nemčija; ta je od začetka leta sprejela več kot 6000 beguncev, ki so v državo prišli iz Belorusije in Poljske.
Belorusija je zanikala, da bi imela kakršno koli vlogo pri usmerjanju toka migrantov. "Brezbrižnost in nečloveški odnos poljskih oblasti sta begunce spodbudila k takšnemu dejanju iz obupa," so sporočili v ponedeljek.
Litva zaradi migracijske krize razglasila izredne razmere
Litva je zaradi zaostrenih razmer na svoji meji z Belorusijo za en mesec razglasila izredne razmere na obmejnem območju. Tam bo od srede veljalo omejeno gibanje, prepovedano bo tudi zbiranje ljudi. Izredne razmere, ki jih je danes na predlog vlade potrdil parlament, bodo veljale pet kilometrov od meje, na tem območju pa je tudi več migrantskih centrov.
Litovske oblasti so danes zabeležile 170 poskusov nezakonitega prečkanja meje, kar je več kot v preteklih dneh. Migranti naj bi se zbirali v bližini tromeje med Belorusijo, Litvo in Poljsko. Razmere so vse bolj napete.
Podporo je medtem danes Litvi izrekel premier Janez Janša. "Litva varuje naše skupne meje EU in si zasluži vso možno pomoč EU," je tvitnil.
Putin in Lukašenko zaskrbljena zaradi poljskih vojakov na belorusko-poljski meji
Ruski predsednik Vladimir Putin in beloruski voditelj Aleksander Lukašenko sta opozorila, da sta zaskrbljena zaradi napotitve poljskih vojakov na mejo. Iz Kremlja so sporočili, da sta Putin in Lukašenko "izmenjala stališča o razmerah z begunci" na meji, kamor je v zadnjih dneh prispelo na tisoče migrantov. Ker jih poljski organi ne spustijo v državo, množice ljudi ostajajo ujete na beloruski strani meje, in to ob vse nižjih temperaturah.
Dolgoletna predsednika Rusije in Belorusije sta govorila o "zaskrbljujočih dejstvih in trendih" na belorusko-poljski meji, tudi o ostrem ravnanju poljske strani s civilisti, ki želijo prečkati mejo. Kot posebej zaskrbljujoče sta izpostavila pošiljanje rednih poljskih vojakov na mejo.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je EU namignil, da bi morala Belorusiji finančno pomagati pri soočanju z valom migrantom, katerih končni cilj so bogate članice unije. Kot je namreč menil, bi morala biti EU dosledna v svojem ravnanju nasproti tretjih držav, prek katerih skušajo migranti doseči unijo. Pri tem je imel v mislih dogovor unije s Turčijo leta 2016, s katerim je slednja v zameno za nekaj milijard evrov ustavila val migrantov v Grčijo.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.