Tujina

Poljska ne bo aretirala Netanjahuja, če se bo udeležil slovesnosti v Auschwitzu

Varšava, 10. 01. 2025 09.35 | Posodobljeno pred 4 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavniki izraelskih oblasti se lahko udeležijo slovesnosti ob obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau brez bojazni, da jih bodo aretirali, je sporočil poljski premier Donald Tusk. Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je lani sicer izdalo nalog za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

"Potrjujem, da bo ne glede na to, ali gre za predsednika vlade, predsednika ali izobraževalnega ministra v Izraelu, kot je trenutno napovedano, vsakomur, ki bo prišel v Oswiecim na slovesnost v Auschwitzu, zagotovljena varnost in ne bo pridržan," je dejal poljski premier Donald Tusk.

Predstavnik poljskega zunanjega ministrstva pa je sporočil, da doslej niso dobili nobenih namigov, da bi se Benjamin Netanjahu želel udeležiti slovesnosti.

Pred odločitvijo poljske vlade je sicer k temu v pismu pozval predsednik države Andrzej Duda.

Benjamin Netanjahu z ženo Saro
Benjamin Netanjahu z ženo Saro FOTO: AP

Spomnimo. Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je lani novembra zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi izdalo nalog za prijetje Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta. Nalog obvezuje članice ICC, da izpolnijo naloge za prijetje, zato Netanjahuju ob obisku Poljske grozi aretacija. Kljub temu pa sodišče ne more tega uveljaviti.

Običajno se slovesnosti osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča redno udeležujejo višji predstavniki Izraela, med drugim tudi Netanjahu.

Letos bo 27. januarja minilo 80 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Dan je posvečen spominu na žrtve holokavsta, ki je bil genocid na evropskimi Judi med drugo svetovno vojno.

Med letoma 1939 in 1945 so nacisti ter njihovi sodelavci pobili približno šest milijonov oziroma okoli dve tretjini evropskih Judov. Umore so večinoma izvajali s pogromi, množičnimi streljanji in sistematičnim iztrebljanjem v številnih koncentracijskih taboriščih. Poleg Judov, ki so jih pobili daleč največ, so nacisti med drugim umorili tudi več milijonov Sovjetov, več kot milijon Poljakov, na sto tisoče Romov, južnih Slovanov in invalidov ter več tisoč homoseksualcev. Samo v taborišču Auschwitz-Birkenau so od ustanovitve leta 1940 nacisti pobili več kot milijon ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.