V času ko vojna ni več samo slab spomin, temveč se odvija kar na evropskih tleh, tudi Poljska spremlja razmere na svoji meji ter pripravlja različne ukrepe. Nedavno so sporočili, da bodo na mejo z Belorusijo namestili 10.000 vojakov, zdaj pa prirejajo vojaško parado, s katero želijo svetu pokazati, kaj vse posedujejo.
Na paradi bo predstavljena najnovejša tehnologija, ki jo ima Poljska v svojem arzenalu, vključno s tanki M1A1 Abrams ameriške izdelave, južnokorejskimi tanki K2 in samovoznimi havbicami K9, raketometi HIMARS, samovoznimi havbicami Krab ter raketnimi baterijami Patriot ameriške izdelave, ki so del poljskega sistema zračne obrambe "WISA", poroča CNN.
Poljska je v zadnjih letih postala ena vodilnih evropskih vojaških sil, po ruski odločitvi o priključitvi ukrajinskega polotoka Krim leta 2014 so namreč v novo opremo vložili več milijard. Diplomatski vpliv Varšave se je povečal tudi zaradi ključne vloge, ki jo Poljska igra pri podpori Ukrajine po ruski invaziji.
Poljska pa sicer na vzhodu ne meji le na Ukrajino in Belorusijo, temveč tudi na rusko eksklavo Kaliningrad. Kot navaja CNN, Varšava z obsežno demonstracijo moči pošilja sporočilo, ki ga bosta Rusija in Belorusija zagotovo razumeli.
"To je nekako sovjetska stvar. Rusija ima vojaško parado 8. maja, Belorusi jo tudi imajo, prav tako Severna Koreja in Iran. To je nekakšen odsev njihovega jezika. Nasprotne države te parade vidijo kot demonstracijo sile, zato se bo Poljska odzvala z demonstracijo sile," je za CNN povedal Edward Arnold, raziskovalec pri britanskem varnostnem think tanku RUSI.
Obenem je Poljska le dva meseca pred pomembnimi volitvami, zato je Arnold dejal, da želi poljska vlada poleg tega, da Rusiji in njenim zaveznicam pokaže svoje zmogljivosti, tudi pomiriti svoje prebivalce, da je zavezana varnosti. Vladajoča desničarska stranka Zakon in pravičnost upa, da si bo zagotovila tretji zaporedni mandat na oblasti, kar bi bilo v postkomunistični Poljski nekaj brez primere. Vendar ji je doslej težko uspelo prevzeti odločilno prednost pred opozicijsko skupino Državljanska platforma.
"Varnostna vprašanja so poleg gospodarstva in življenjskega standarda zelo pomembna, kar ni presenetljivo, saj na meji s Poljsko poteka vojna," je pojasnil Aleks Szczerbiak, profesor in vodja političnega oddelka na univerzi Sussex v Angliji. "Dokazovanje usposobljenosti na področju varnosti je nujno potrebno za ponovno izvolitev vlade," je dejal in dodal, da to vprašanje zadeva celoten politični spekter. "Nihče ne bo rekel, da vojaška varnost ni pomembno vprašanje in da ne bi smeli krepiti vojske. Opozicija bo rekla, da je vlada pripravila to parado kot nekakšen predvolilni trik, vendar ne bo rekla, da je krepitev poljske vojske nepomembna."
"Vloga Poljske v Natu se je v zadnjem desetletju močno spremenila"
"Če pogledamo Nato pred desetimi leti, preden si je Putin priključil Krim in začel invazijo na Ukrajino, je bil Nato osredotočen predvsem na Bližnji vzhod, Afganistan in tovrstne misije, v katerih je Poljska sodelovala, vendar le v majhnem obsegu," je dejal Jamie Shea, nekdanji uradnik Nata. "Toda od leta 2014, ko se je Nato spet začel osredotočati na srednjo in vzhodno Evropo, se je pomen Poljske v zavezništvu močno povečal."
Arnold je dejal, da je sprememba moči med evropskimi članicami Nata opazna. "Včasih so bile vodilne Združeno kraljestvo, Nemčija in Francija, nato pa skupaj z ZDA, četverica, skupina, ki je nekako odločala o stvareh in to je postala politika Nata," je dodal.
Ker je Združeno kraljestvo izstopilo iz Evropske unije, Nemčija pa se še vedno obotavlja prevzeti vodilno vlogo v zvezi z Ukrajino, je Poljska začutila svojo priložnost. "Poljska ima zelo dobre odnose z baltskimi državami, je zelo glasna pri obrambnih in varnostnih vprašanjih, Rusija pa je vedno predstavljala veliko grožnjo. Če torej o tem razmišljate z vidika Washingtona, je Varšava dobra izbira," je razložil Arnold.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.