Na Univerzi v Minnesoti so dosegli dogovor o ukinitvi odpravi študentskih barikad na kampusu, poroča ABC News. Univerza bo tako ponovno odprla prej zaprte stavbe, študentska koalicija pa se je zavezala, da med zaključnimi izpiti ne bo organizirala novih protestov.
Policisti v zaščitni opremi so medtem začeli odstranjevati barikade okoli protestnega tabora na kalifornijski univerzi (UCLA). Tabori so nastali kot protest študentov proti izraelski vojni v Gazi in v znak solidarnosti s Palestinci. Na videoposnetkih, ki so jih objavili mediji, je videti policiste, kako odstranjujejo lesene deske.
Več protestnikov je pri tem skušalo policistom preprečiti dostop do taborišča. Policija je tako uporabila plašilne granate, da bi jih razgnala, prišlo pa naj bi tudi do spopadov. Po poročanju CNN so pridržali več deset ljudi, Guardian poroča o okoli 100 aretacijah.
Vodstvo UCLA je pred tem izdalo opozorilo s pozivom študentom, naj se izogibajo območju, kjer je postavljen protestni tabor. Policija je odredila evakuacijo območja zaradi nezakonitega zborovanja, so zapisali in dodali, da bodo zaradi "izrednih razmer v kampusu" predavanja ta teden potekala na daljavo.
Na kolumbijski univerzi pa naj bi bilo več kot 70 odstotkov oseb, ki jih je v torek aretirala policija, povezanih z univerzo. Na newyorški mestni univerzi pa 102 aretirani osebi nista bili povezani z univerzo, medtem ko jih je 68 oseb bilo.
Protestirajo študentje najmanj 30 univerz
Protesti proti izraelski ofenzivi v Gazi, ki je po podatkih palestinskih oblasti v enklavi zahtevala že več kot 34.500 življenj, so v minulem mesecu zajeli najmanj 30 univerz po ZDA, pri čemer so protestniki marsikje na kampusih postavili šotore. Policija je v minulih dneh na več univerzah začela odstranjevati protestne tabore, pri čemer so izbruhnili tudi spopadi. Skupno je bilo po poročanju britanskega BBC aretiranih že več kot tisoč ljudi.
V sredo so policisti med drugim odstranili tabor na univerzi v Teksasu in aretirali več kot dvajset ljudi. Več ljudi so pridržali tudi na univerzi Fordham v New Yorku, kjer so pred tem prav tako odstranili tabor, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Na tehnološkem inštitutu Massachusetts pa so protestniki v sredo med največjo prometno konico blokirali avenijo v bližini središča kampusa v Cambridgeu.
Na newyorški univerzi Colombia pa so policisti še vedno v pripravljenosti po tistem, ko so v torek vdrli v poslopje univerze, ki so ga pred tem zasedli propalestinski študenti. Na Columbii in še eni newyorški univerzi so skupno pridržali 300 propalestinskih protestnikov.
Protesti na številnih drugih ameriških univerzah se medtem prav tako nadaljujejo.
Biden podprl pravico do protestov in vladavino prava
Biden je dejal, da ZDA niso država, ki zatira proteste, ampak obenem niso država brez zakonov. "Red mora biti. Smo raznolika in svobodna država. Naj bom jasen - mirni protesti so v Ameriki zaščiteni, nasilni niso. Uničevanje lastnine, vandalizem, oviranje predavanj in diplomskih slovesnosti niso miren protest, ampak so nezakoniti," je dejal Biden ter vse skupaj pozval, naj položaja ne izkoriščajo za nabiranje političnih točk.
"Pravica do nesoglasja je bistvena za demokracijo, vendar pa protestniki ne morejo ovirati pravic drugih. Gre za poštenost in za to, kar je prav. Na kampusih ne sme biti prostora za antisemitizem, islamofobijo, grožnje in rasizem. Vem, da imajo ljudje močna prepričanja in spoštujem to pravico, vendar vse ne more biti dovoljeno. Vedno bom branil svobodo govora, vendar tudi vladavino prava," je še dejal predsednik ZDA.
Na vprašanje, ali zagovarja posredovanje nacionalne garde za umiritev protestov, je Biden med odhodom izpred govorniškega odra odvrnil, da tega ne podpira.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.