V multikulturnem, tretjem največjem švedskem mestu na jugu države, z veliko palestinsko skupnostjo, so na dan drugega polfinalnega večera v luči aktualnega dogajanja na Bližnjem vzhodu potekali protesti. Velika množica propalestinskih protestnikov se je zbrala na osrednjem trgu Stortorget v Malmöju, približno sedem kilometrov od prizorišča tekmovanja.
Po ocenah švedske policije se jih je zbralo okoli 10.000, vključno s podnebno aktivistko Greto Thunberg.
Zbrani so mahali s palestinskimi zastavami in nosili napise, kot so: "Oboževalci Evrovizije proti genocidu", "Dobrodošli na genocidnem izboru pesmi", "Svoboda Palestini" in podobno. Zahtevali so, da se izraelsko predstavnico izključi s tekmovanja za pesem Evrovizije.
A 20-letna Eden Golan, ki so jo med včerajšnjo vajo v dvorani izžvižgali, si je zvečer uspela zagotoviti mesto v sobotnem finalu. "Resnično mi je v veliko čast biti tukaj na odru in s ponosom predstavljati Izrael," je dejala po koncu polfinala.
Še preden je nastopila na velikem odru, ji je izraelski premier Benjamin Netanjahu zaželel srečo. "Veš, kaj? Uspelo ti je že, ker na Evroviziji ne tekmuješ le s ponosom in na zelo impresiven način, temveč ker se tudi uspešno soočaš z grdim valom antisemitizma in se mu upiraš," je zapisal.
"Vedite, da ko ljudje zavpijejo "boo", vam mi zakričimo "hura," je dodal Netanjahu, ki kljub opozorilom ZDA vztraja z izvedbo kopenske ofenzive na Rafo.
Zaradi okoliščin v Malmöju že vse od začetka veljajo poostreni varnostni ukrepi, pred hotelom, v katerem je nastanjena Golanova, pa stojijo oboroženi policisti. Ko ni v dvorani, je izraelska predstavnica zaprta v svoji hotelski sobi.
"Sem oboževalka Evrovizije in se mi trga srce, a jo bojkotiram," je za tiskovno agencijo AFP povedala 30-letna Hilda, ki se je včeraj udeležila protesta. "Ne morem se zabavati, ko vem, da Izrael sodeluje na tekmovanju, medtem ko vsi ti otroci umirajo. Mislim, da je to preprosto narobe," je dejala.
Okoli 100 protestnikov se je včeraj uspelo prebiti pred areno Malmö, kjer je potekal drugi polfinalni večer, a jih je tam pričakala policija. Ta je protestnike razgnala s solzivcem.
Udeležba Izraela na letošnji Evroviziji že dlje časa buri duhove, od začetka leta pa se je pojavilo več peticij, ki so zahtevale izključitev države s tekmovanja. Izrael namreč še vedno vztraja z napadi v Gazi, kjer so humanitarne razmere vse hujše, število žrtev pa narašča. Vojna je do zdaj zahtevala okoli 1200 žrtev na izraelski strani, v Gazi pa je umrlo več kot 34.900 ljudi.
Protestniki organizatorjem Evrovizije ob tem očitajo dvojna merila, saj so leta 2022 rusko državno radiotelevizijo zaradi vojne v Ukrajini izključili iz Evropske radiodifuzne zveze, s tem pa tudi preprečili udeležbo na tekmovanju. Izrael medtem lahko tekmuje, je pa moral spremeniti besedilo pesmi, saj so jo organizatorji ocenili za "preveč politično". "Če lahko izključijo Rusijo, zakaj tega ne morejo narediti Izraelu," se je spraševal protestnik Marwo Mustafa.
Glavni sponzor Evrovizije je sicer podjetje Moroccanoil s sedežem v ZDA, njegova lastnica pa je Izraelka Carmen Tal.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.