Na račun podjetja Logsic d. o. o. v Ljubljani, ki naj bi se ukvarjalo s humanitarnimi dejavnostmi, se je iz državne blagajne Svetega sedeža v štirih letih steklo kar 500.000 evrov, kažejo dokumenti, ki so jih pridobili v omenjeni oddaji. Denar pa ni bil namenjen humanitarni dejavnosti, pač pa nakupom v luksuznih butikih, poroča Primorski dnevnik.
Ustanoviteljica in direktorica omenjenega podjetja je 39-letna Cecilia Marogna s Sardinije, ki naj bi bila z nekdanjim kardinalom Angelom Becciujem v zaupnem odnosu. Z vatikanskim denarjem naj bi v butikih, kot so Prada, Moncler, Saint Laurent, Mont Blanc, Tod’s in Frau, kupovala čevlje, torbice, modne dodatke in celo razkošen fotelj iz usnja.
Dokaze o tem so novinarji prejeli v kuverti anonimnega pošiljatelja.
Marogna je v intervjuju za italijanski dnevnik Corriere della Sera obtožbe zanikala in pojasnila, da je nekdanjega kardinala prosila za srečanje leta 2015. "Sprejel me je v Rimu na državnem sekretariatu, srečanje, ki bi moralo trajati 20 minut, se je razvleklo na poldrugo uro." Tako naj bi se njuno "operativno" sodelovanje tudi začelo.
Kot je še pojasnila, je Vatikanu pomagala pri diplomatskem posredovanju s severnoafriškimi državami in Bližnjim vzhodom. Potrdila je, da je preko svojega podjetja s sedežem v Sloveniji prejela pol milijona evrov, ki naj bi šla za njen honorar, potovanja in svetovalne storitve.
Ko so jo vprašali, zakaj je s tem denarjem kupovala torbice, pa je odgovorila: "Mogoče je šlo za torbico za ženo kakega nigerijskega prijatelja, ki mi je lahko pomagal, da vzpostavim stik s predsednikom Burkina Faso."
Becciu naj bi medtem policiji povedal, da ga je Marogna ogoljufala, še poroča Primorski dnevnik.
Spomnimo
Kot smo že poročali, naj bi bil odstop enega najvplivnejših kardinalov povezan s preiskavo v zvezi z nakupom luksuznih nepremičnin v ekskluzivnem londonskem območju Chelsea in domnevno zlorabo sredstev iz Petrovega novčiča, nabirke, s katero papež podpira karitativna dela v najrevnejših predelih Katoliške cerkve.
V zvezi s preplačanim nakupom poslopja je v zadnjem letu v Vatikanu potekala finančna preiskava, ki je pripeljala do suspenza petih vatikanskih uslužbencev, odstopa šefa vatikanske policije in odhoda predsednika vatikanskega finančnega urada.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.