V stavki, ki ne poteka samo na Severnem Irskem, sodeluje okoli 100.000 javnih uslužbencev iz 124 vladnih služb in oddelkov. Stavkajo tudi člani največjega šolskega sindikata v državi, Nacionalnega sindikata za izobraževanje (NEU).
Zaradi stavke je zaprtih več kot 20.000 šol, mnogi starši pa so šele danes zjutraj izvedeli, ali bodo njihovi otroci ostali doma. Stavke naj bi se udeležilo več kot 150.000 učiteljev, poroča britanski BBC.
Po navedbah sindikat NEU bo zaradi stavke delno ali povsem zaprtih 85 odstotkov šol, minister za izobraževanje Gillian Keegan pa trdi, da bo odprta večina šol. Sindikat za učitelje javnih šol zahteva uskladitev plač z rekordno 11-odstotno inflacijo, medtem ko je vlada pripravljena le na petodstotno povišanje. Učitelji so nezadovoljni tudi s pogoji dela, saj se zaradi nizkih plač in velikih obremenitev soočajo s pomanjkanjem usposobljenih učiteljev.
'Kaj me čaka? Kako bom plačal račune?'
Stavka tudi več tisoč zaposlenih na 150 univerzah po državi, ob predavateljih še knjižničarji in drugo osebje univerz.
Kot je dejal raziskovalec na Univerzi v Nottinghamu, ki ni želel biti imenovan, že osem let dela le prek pogodb za kratek delovni čas oziroma prekarno. "Neprestano se sprašujem, kaj me čaka, ko se bo pogodba iztekla. Kako bom plačal račune, kako bom plačal kredit?" se sprašuje. Zagotovila za redno službo nima, je še povedal za SkyNews.
Delo so prekinili tudi strojevodje sindikata Aslef in del voznikov avtobusov v Londonu, zato je moten promet. Stavka še osebje Agencije za meje v pristaniščih in na letališčih.
Ellie Clarke, ki dela v pisarni kabineta vlade, je povedala, da se s skrbmi v zvezi z naraščajočimi življenjskimi stroški spopada vsak dan. "Sem eno plačo stran od tega, da ostanem brez doma. Res je težko. Vsak dan me skrbi, kaj bo," je opisala. 31-letnica dodaja, da je situacija še toliko bolj bizarna ravno zato, ker dela za vlado.
Stavka bo državo stala 77 milijonov evrov
Stavkajoči so se zbrali tudi pred železniškimi postajami, šolami, vladnimi službami in univerzami po vsej državi, sindikati pa pravijo, da uživajo veliko podporo javnosti. Med drugim so skupine, ki zastopajo starše, v skupni izjavi podprle stavkajoče učitelje pri njihovi zahtevi po pravičnem plačilu. Izrazile so strinjanje z njihovo zaskrbljenostjo, da je zaradi pomanjkanja usposobljenih učiteljev prizadeto izobraževanje otrok. Vlado so pozvali k pogajanjem s sindikati. Stavka bo državo skupaj stala 86 milijonov funtov (77 milijonov evrov).
Krovni sindikat TUC je danes k stavki pozval tudi v okviru prizadevanj za "zaščito pravice do stavke" zaradi spornega predloga zakona vlade o minimalni ravni storitev med stavkami. Peticijo proti zakonu, ki jo je podpisalo več kot 200.000 ljudi, bodo predali predsedniku vlade, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Vlada v predlogu zakona predvideva, da bi nekateri zaposleni, npr. tisti na železnicah ali v nujnih službah, med stavkami morali delati, da bi s tem zagotovili minimum uslug. Več strank, tudi laburisti, predloga ne podpira, sindikati pa opozarjajo, da je neizvedljiv in da bo vodil v odpuščanja.
Britanskim sindikatom je podporo v boju proti omejitvam pravic do stavke v pismu izrazil tudi Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.