22. marca je v zgodnjih jutranjih urah Zagreb stresel močan potres. Z magnitudo 5,5 se je zapisal kot eden najhujših potresov v zadnjih 140 letih na Hrvaškem, čutili pa smo ga tudi v Sloveniji. V nekaj sekundah je povzročil veliko materialno škodo, na ulice pa sredi epidemije pognal številne prebivalce Zagreba, tudi porodnice z novorojenčki, ki so jih zaradi poškodb stavbe morali evakuirati iz porodnišnice.
Poškodovane so bile številne stavbe, med drugim zvonik znamenite zagrebške katedrale, popokale so stene, omet je padal na avtomobile. V potresu je bilo poškodovanih tudi nekaj deset ljudi, zaradi poškodb pa je umrlo 15-letno dekle. Neposredna materialna škoda je bila ocenjena na okoli 5,7 milijarde evrov.
A pol leta po potresu se tla na območju Zagreba še niso umirila. Do danes so namreč hrvaški seizmologi zaznali skoraj 2500 popotresnih sunkov, zadnjega danes zjutraj ob 6.24. Od tega je bilo okoli 200 potresnih sunkov magnitude 1,3 ali več. Dva potresna sunka sta imela magnitudo tri ali več, pri 10 potresnih sunkih pa je bila magnituda med dva in tri. Tla so se najbolj tresla prav v dneh po potresu, nato pa so se začela umirjati in potresni sunki so postali šibkejši. Seizmologi predvidevajo, da bi se lahko popotresni sunki pojavljali še leto in pol ali dve leti, poroča hrvaška televizija N1.
Sicer pa Zagreb leži na potresnem območju in bi ga lahko teoretično prizadel še hujši potres. "Ne glede na to, kako drastične so bile posledice, to nažalost ni maksimalna energija, ki jo lahko pričakujemo na zagrebškem območju," je za RTL Direkt dejal Tomislav Fiket iz Hrvaške seizmološke službe. Maksimalna magnituda potresa, ki bi lahko prizadel Zagreb, je ocenjena na 6,3–6,5. To pomeni kar 30-krat hujši potres od marčevskega, je pojasnil seizmolog.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.