Napredne podvodne naprave, ki se lahko potopijo do skoraj pet kilometrov globoko, so v začetku septembra priplavale do že več kot 80 let potopljenih japonskih letalonosilk Akagi in Kaga ter ameriške letalonosilke U.S.S. Yorktown. Na morskih tleh počasi razpadajo že vse od leta 1942, ko se je tam bila bitka za Midway.
Posnetki, ki jasno prikazujejo tudi podrobnosti na danes razpadajočih, nekoč pa izredno mogočnih ladjah, bi lahko pomagali razkriti skrivnosti bojevanja. Čeprav rjaste, ladje še vedno lahko povedo svojo zgodbo o zadnjih urah nad vodo.
Ob ogledu ameriškega Yorktowna so na primer razbrali, da so tuji izstrelki ladjo poškodovali na konstrukciji, ki se je dvigala visoko nad palubo, in da je ta skrivljena zaradi visoke vročine. Pa tudi, da se je posadka na vse pretege trudila, da bi še zdržala nad vodo. Zgodovinarji so že prej vedeli, da je posadka ladjo poskušala obdržati na površju tako, da so iz leve strani palube v morje odvrgli nekaj manjših protiletalskih topov.
"Toda posnetek je na novo pokazal tudi, da so mornarji iz ladje odrezali večje puške," je dejal pomorski arheolog in zgodovinar Urada za nacionalna morska svetišča Nacionalne uprave za oceane in atmosfero Hans Van Tilburg. Dejanje "govori o predanosti posadke, da reši svoje plovilo v zadnjih trenutkih službe te ladje," je tudi komentiral. Japonci so Yorktown potopili, medtem ko so jo Američani poskušali odvleči do svoje obale na popravilo.
Vse tri letalonosilke so pokopane na dnu oceana našli že pred več leti, celo desetletji. Japonski so odkrili pred štirimi leti, ameriško pa leta 1998. Pri odkrivanju vseh je pomagal Ocean Exploration Trust Boba Ballarda, ki je med drugim odkril tudi razbitino Titanika.
101-letni veteran: 'Ko se je ladja potapljala, sem jokal'
O prizadevanjih posadke, da bi rešila Yorktown, govori tudi eden še zadnjih živečih veteranov Julian Hodges, ki je služil na ladji, ko je to pogoltnilo morje. "Oh, prejela je kar nekaj udarcev. Sovražil sem gledati, kako uničujejo našo ladjo," je povedal danes 101-letni Američan. Dejal je tudi, da se je rešil s polomljeno roko, nato pa šest ur plaval, da je prišel do reševalne ladje. Ob pogledu na potapljajoči Yorktown je jokal, se tudi spominja.
Bitka za Midway se je začela 4. junija leta 1942, približno pol leta po japonskem napadu na Pearl Harbor. Japonska mornarica je poskušala z vojskovanjem v Tihem oceanu pridobiti nadzor nad bazo ameriških patruljnih letal na Midwayjskih otokih. Otoška država je želela uničiti tudi tisto, kar je ostalo od ameriške pacifiške flote. A tokrat so ameriške sile napad prestregle, vojskovanje je trajalo pet dni.
Bitka je potekala približno 300 kilometrov vzhodno od omenjene skupine otokov. Poleg potopitve Akagi, Kaga in dveh drugih japonskih letalonosilk so ameriške sile sestrelile več kot 250 japonskih letal. Umrlo je več kot 3000 japonskih vojakov. Ameriška stran je izgubila več kot 300 vojakov, okoli 150 letal in letalonosilko Yorktown.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.