O vsebini in lokaciji pogovorov je Wissing molčal: "Dogovorili smo se, da so pogovori zaupni, tega se bom držal." Naj bi pa obstajal dogovor o obrisu prihodnje vlade.
Poleg tega je generalni sekretar FDP sporočil, da naj bi se v soboto na pogovorih srečali s CDU/CSU, v nedeljo pa s SPD.
Kljub zmagi SPD, ki bi z Zelenimi in FDP rada sestavila koalicijo "semafor", nameravajo namreč pogovore opraviti tudi s CDU/CSU, ki je Nemčijo z Angelo Merkel na čelu vodila zadnjih 16 let, tokrat pa pod vodstvom Armina Lascheta na volitvah dosegla najslabši volilni rezultat. Vsaj teoretično tako možnost koalicije Jamajka še naprej ostaja, čeprav na primer večji del Zelenih bolj kot v koalicijo z Unijo želi v koalicijo s SPD.
Tudi Annalena Baerbock iz vrst Zelenih je poudarila, da so še naprej v stiku tudi s CDU/CSU: "Toda mandat, ki ga imamo, je jasen mandat za spremembe in na tem delamo."
Nemški mediji medtem poročajo, da je Merklova že v ponedeljek čestitala SPD-jevemu kandidatu za kanclerja Olafu Scholzu za uspeh na volitvah.
Medtem ko je tudi šef CSU Markus Söder v torek priznal poraz Unije in čestital Scholzu, Laschet pa mu je čestital pisno. Prav tako je Lashet včeraj priznal napake v volilni kampanji in se opravičil tistim, ki jih je to prizadelo. Unija je namreč izgubila ogromno stolčkov v parlamentu, tisti, ki jih je to stalo položaja, pa so besni na Lascheta in zahtevajo njegov odstop.
Medtem naj bi se v soseski Olafa Scholza navajali, da bo med njimi morda živel prihodnji nemški kancler, piše focus.de. Jan Steffens že približno deset let živi v isti ulici: "Tukaj sem župnik in Olaf Scholz je moj sosed." "Je odprt človek," je povedal novinarski ekipi, a dodal, da je Scholz v kraju redko viden, odkar je finančni minister. Vseeno pa naj bi bil "dober sosed".
Ekipa je srečala tudi Nexhata Shabanija. Povedal jim je, da je enkrat srečal tudi Scholza in se z njim na kratko pogovarjal. "Vprašal me je, kako se tu počutim kot tujec," pravi Shabani, ki je v Altono prišel leta 2017 s Kosova. Sicer pa je bil to po njegovem mnenju povsem običajen ulični pogovor, iz katerega pa je sklepal, da Scholz zase ne meni, da je več kot drugi.
Vseeno pa sosedje pravijo, da jih moti povečana policijska prisotnost, odkar je Scholz postal eden najpomembnejših politikov v državi. Cathrin Rohlfing-Rob in Bernd-Joachim Rob tu živita že 25 let. Zdaj ju jezi policijski zabojnik pod oknom spalnice in dejstvo, da zaradi policistov, ki se ponoči pogovarjajo in kadijo, ne moreta spati.
Razmišljata celo o selitvi, saj bi lahko stanje postalo trajno, če bo Scholz obdržal stanovanje.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.