Nekdanji vojak Gurk Hari Budha Magar je spisal zgodovino. Postal je namreč prvi človek, ki se je z amputiranima nogama nad kolenom povzpel na streho sveta. Vrh Mount Everesta je dosegel v petek ob 15. uri, dober mesec po njegovem začetku. Podvig je namreč pričel 17. aprila, natanko 13 let po tem, ko je v eksploziji v Afganistanu izgubil obe nogi, poroča Guardian.
"Vse moje jakne so bile popolnoma zmrznjene. Vse je bilo zamrznjeno. Celo voda v naših termovkah, ki je bila na začetku vroča, je zamrznila," je dejal veteran. Na samem vrhu gore je tako lahko preživel le nekaj minut, saj so mu zmrznila tudi sončna očala in kisikova maska, ki jo je imel s seboj.
Med celotnim izzivom ga je podpirala ekipa nepalskih plezalcev, ki jih je vodil Krish Thapa. Med snegom in zmrzaljo pa so seveda videli in doživeli marsikaj. Njegova ekipa je med vzponom na primer videla tudi to, kako so v dolino ponesli dve trupli.
Po tem, ko je v Afganistanu izgubil obe nogi, je mislil, da je njegovo življenje končano. Zaradi izgube je zapadel v alkoholizem in depresijo. Opisal je to težko obdobje in željo po tem, da utopi bolečino in negativna čustva. "Do 19. leta sem odraščal v Nepalu. Videl sem, kako so v teh oddaljenih vaseh ravnali z invalidi," je dejal. "Mnogi še vedno verjamejo, da je invalidnost kazen za prejšnje življenje. Verjamejo tudi, da invalidi predstavljajo breme za Zemljo. In ker sem tako odrasel, sem to verjel tudi sam," je povedal.
O vzponu na Everest je začel prvič razmišljati, ko je še bos hodil v šolo. Podvig je kasneje načrtoval za leto 2018, vendar pa so ekipe, ki delujejo na najvišji gori, da bi zmanjšale število smrtnih žrtev, prepovedale vzpon za slepe in osebe z amputacijami. Veteran je tako aktivno sodeloval tudi v kampanji za odpravo te prepovedi. Vrhovno sodišče jo je kasneje odpravilo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.