Vodili so celo evidenco, v njih pa imena zdravnikov, plačila, celo amortizacijske načrte povrnitve stroškov zaradi podkupnin. Iz njih je jasno razvidno, da so bili zdravniki plačani sorazmerno glede na število receptov, ki so jih izdali. To se je dogajalo več kot desetletja. Krka samo s prodajo Bilobila prek državnih zdravnikov zasluži 10 milijonov evrov na leto.
V različnih obdobjih so uporabljali različne metode podkupovanja, pravi preiskovalna novinarka Alexandra Nistoroiu. "V poznih 90. letih in na začetku leta 2000 so prodajni zastopniki od podjetja dobili denar na tekoči račun v obliki bonusa, ki so ga enostavno razdelili med zdravnike, kasneje pa so podpisovali sponzorske pogodbe, v katerih je pisalo, da podjetje sponzorira medicinsko aktivnost zdravnika."
Ko so sponzorske pogodbe postale prepovedane, so jim začeli plačevati kongrese in konference. Tudi na Palmi de Malorci. "Peljali so jih npr. na dopust v Ljubljano, na obisk Krkine tovarne, njenega sedeža, jih peljali v Benetke. Zdaj pa enostavno plačajo različne kongrese in konference, odvisno od njihovega področja, in to kjer koli po Evropi," pripoveduje Nistoroiujeva.
Danes organizirajo okrogle mize, kamor jih povabijo kot govorce in jim plačajo storitev. Koliko je ta dejansko vredna in ali ni bil denar nemara izplačan zaradi dogovorjenega predpisovanja zdravil, ostaja med njimi.
Kot je razvidno iz evidence, se je ena zdravnica celo zavezala, da bo predpisala 200 škatel Ginko Biloba na mesec. Izbrana je bila, ker ima velik vpliv v javnosti, tudi znotraj strokovne javnosti.
"Dejansko so plačevali pacientove zdravstvene potrebe, preden je ta pacient vstopil v ordinacijo. Za eno zdravilo Ginko Biloba 1 so imeli v programu zvestobe 87 zdravnikov. To so bili zdravniki, ki so bili plačani. In vsak od njih je imel cilj. Število receptov, ki jih bodo izdali," dodaja preiskovalna novinarka.
Krka je celo nezakonito kupila bazo podatkov državne zdravstvene zavarovalnice zato, da bi bolje targetirala zdravnike. Šlo je za seznam zdravnikov, katera zdravila predpisujejo in koliko receptov posameznega zdravila v nekem časovnem obdobju.
"Prejemali so 100 ali 150 evrov na tromesečje, torej vsake tri mesece. Zneski so nizki, a govorimo samo o enem zdravilu. Eden izmed njih je povedal, da so zdravniki dejansko spraševali: 'Dobro, koliko mi torej plačaš, da to delam'," pojasnjuje Nistoroiujeva.
Za pojasnila smo se obrnili tudi na Krko, kjer pa so zapisali, da gre za posamično delovanje romunske podružnice in da če bodo v zvezi z delovanjem sodelavcev v Romuniji ugotovljene nepravilnosti, bodo ravnali odločno in z vsemi pravnimi sredstvi ter skladno z romunsko zakonodajo ustrezno sankcionirali morebitne storilce.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.