Ukrajinska kriza lahko močno vpliva na cene, saj v končni ceni izdelka ni samo zvišana cena surovine, ampak tudi cena embalaže, transporta in energentov.
A vendar, cena pšenice se na evropski borzi povzpenja proti 400 evrom za tono. V ponedeljek je bila 380 evrov. V enem dnevu se je dvignila za 27 evrov. Od začetka ukrajinske krize je zrasla za 40,4 odstotka. Koruza je bila danes 358 evrov za tono. V enem dnevu se je podražila za 18 evrov, od začetka ukrajinske krize pa za 15 odstotkov.
Na dvig cene močno vpliva velik izvozni delež Rusije in Ukrajine, ki imata 29 odstotkov svetovne proizvodnje pri pšenici, pri koruzi pa 19 odstotkov. Iz Žita so na primer sporočili, da že do zdaj niso mogli zagotoviti vzdržnosti poslovanja brez določenih cenovnih zvišanj.
Podražile so se tudi začimbe in embalaža
Koruza se poleg prehrane za ljudi uporablja tudi za prehrano živali, kar pomeni, da lahko pričakujemo zvišanje cen mesa. V zadnjih treh tednih se je cena svinjskega mesa na borzi zvišala z 1,42 evra za kilogram na 1,62 evra. Predpretekli teden je šla cena gor za 5 odstotkov, pretekli za 7 odstotkov, prihodnji teden bo šla za 12 odstotkov, pravi Izidor Krivec iz Celjskih mesnin.
Prav tako so se podražile začimbe, dodaja Krivec, kartonska in plastična embalaža, plastične vrečke, plastične folije, ki pa so narejene iz naftnih derivatov. Tudi cena sodčka nafte v evrih še nikoli ni bila tako visoka. Danes je cena dosegla 103 evre. Nazadnje je bila tako visoka cena marca leta 2012, ko je bila 96 evrov, in leta 2008, pred finančno krizo, ko je bila 93 evrov.
Rekordne cene za energijo
Nov rekord je dosegel tudi plin, in sicer 200 evrov za megavatno uro. Cena se je potem ustalila pri 160 evrov za megavatno uro. V ponedeljek je bila cena 100 evrov za megavatno uro. 3. marca 2021 je bila cena 15 evrov za megavatno uro. Decembra lani je bila cena tudi že 188 evrov za megavatno uro. A zdaj jo dodatno potiskajo k rasti negotove razmere glede bodočih dobav.
Potem so tu še sončnična semena za pridelavo olja, kjer je Ukrajina največja pridelovalka. Sončnična semena so se od 18. februarja na borzi podražila za 23,3 odstotke. Šest mesecev nazaj je bilo treba za 50 ton odšteti 7400 evrov, danes nekaj čez 10 tisoč evrov.
Cena aluminija, ki se široko uporablja v industriji, raste od novembra. Od začetka ukrajinske krize pa je cena aluminija zrasla za 11,5 odstotka. Dejstvo je, če visoke cene nafte in plina trajajo zelo dolgo, lahko pripeljejo tudi do recesije.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.