Ameriška zvezna policija FBI je organizacijo prepoznala kot potencialno tveganje za varnost in kot teroristično organizacijo, ki podpihuje nasilje.
Vrh republikanske stranke je sicer Marjorie Taylor Green obsodil že avgusta, potem ko so se na spletu pojavili posnetki, na katerih je podala več protimuslimanskih, antisemitskih in rasističnih izjav. Med drugim se je zavzemala za to, da bi bilo treba muslimanom prepovedati delovanje v ameriški vladi, gibanje Black Lives Matter (Življenja temnopoltih štejejo) je primerjala s Ku Klux Klanom, napadla pa je tudi judovske milijarderje, med njimi Georgea Sorosa.
Kljub temu pa so Greenovo podprli nekateri politiki, ki so blizu predsedniku Trumpu, na primer Mark Meadows, šef kabineta Bele hiše in predsednik upravnega odbora uglednega konservativnega "think tanka" Heritage Foundation in številni veliki donatorji. Za Greenovo se je večkrat zavzel tudi Trump, ki še vedno ni obsodil stališč kontroverznega gibanja.
Greenova sicer ni edina republikanska kandidatka, ki je v letošnji kampanji javno podprla Qanon. Tudi Angela Stanton King, Trumpova zaveznica v boju za glasove temnopoltih, je priznala, da verjame v številne teorije zarote, zanikala pa je trditve, da je članica gibanja.
Skupno naj bi bilo med republikanskimi kandidati za kongres kar 25 takšnih, ki vsaj delno podpirajo stališča gibanja, še navaja Guardian.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.