James Vasquez se je svojim sledilcem na družbenem omrežju Twitter predstavljal kot prostovoljec, ki je v Ukrajino odšel na lastno pobudo. Tam naj bi, kot je trdil sam, v boju pomagal vojakom iz združenih ukrajinskih sil (ZSU).
Na svojem zdaj že izbrisanem profilu na družbenem omrežju si je poleg podrobnih opisov bojevanja večkrat tudi prilastil zasluge za vojaške zmage. V eni od objav je trdil, da je njegova enota uspela uničiti sedem ruskih tankov. Svoje objave je podkrepil s fotografijami in videoposnetki z različnih prizorišč bitk.
V enem izmed svojih zadnjih objavljenih videoposnetkov pojasnjuje, kaj se dogaja na fronti, in razlaga, kakšne izstrelke lahko slišimo v ozadju.
Svoje sledilce je pozival tudi k donacijam, ki naj bi bile namenjene ukrajinski vojski. Koliko donacij je zbral in kaj se je z njimi zgodilo, ni jasno.
48-letni Vasquez je sicer upokojeni ameriški vojak, ki se je po poročanju tujih medijev bojeval tudi v Iraku in Afganistanu. Za spletno občinstvo, pa tudi za nekatere svetovne medije, je tako veljal za zanesljiv vir z bojišča. Njegove objave na družbenih omrežjih so spremljali navdušeni komentarji njegovih podpornikov, ki so ga pogosto označevali za nesebičnega heroja.
V Ukrajino je sicer v zadnjem letu po besedah ukrajinskega zunanjega ministra Dimitra Kulebe odšlo več tisoč ameriških prostovoljcev, ki se bojujejo v ZSU in ki imajo tudi uradno potrdilo o naboru v ukrajinsko vojsko. Vasqueza so kot prevaranta razkrili ravno ti.
"Kot vojakinja oboroženih sil Ukrajine, ki mora živeti po pravilih oboroženih sil in ki se je bojevala za oborožene sile Ukrajine, imam dovolj laži," je na družbenem omrežju zapisala ameriška prostovoljka Sarah Ashton-Cirillo, ko je navedla, da so objave Jamesa Vasqueza lažne.
Kot je pojasnila, Vasquez ne more pokazati dokumentov o naboru, ker v vojsko ukrajinskih sil ni bil nikoli sprejet. Naborni postopek, ki traja več tednov ali mesecev, sicer vključuje vabilo, preverjanje preteklosti prostovoljca, različne fizične in intelektualne teste ter podpisano pogodbo za tri leta oziroma do konca mobilizacije.
Kasneje je Ashton-Cirillova zapisala še, da je bila v kontaktu z Vasquezom in da ji je ta "pisno potrdil, da nima in ni imel nikoli pogodbe z oboroženimi silami Ukrajine". Točne vsebine pogovora sicer ni delila.
"Oditi v ZSU pomeni posvetiti svoje življenje ZSU. Ne pa prihajati in odhajati. Ali je bil James na fronti? Zdi se, da ja. Pa je bil James v vojski? Ne," je Ashton-Cirillova pojasnila razliko.
Zdi se namreč, da je Vasquez na fronte prihajal, ko je bilo boja že konec, oziroma da se mu je v nekaterih primerih uspelo prebiti do točk, ki so dostopne tudi civilistom. Te so bile zadosti v bližini bitke, da se je na posnetkih še slišalo obstreljevanje – kar pa je njegovim objavam dajalo legitimnost. Poleg tega se je peljal za resničnimi konvoji ukrajinskih vojakov in se z njimi fotografiral kot del ekipe.
"Jamesa sem med službovanjem v ZSU srečala trikrat in vsakič je bil tam kot civilist. Zato je bilo zelo šokantno, ko je objavil, da odhaja na misijo v Soledar, potem ko smo mi od tam že odšli," je še zapisala ameriška vojakinja v ZSU.
Vasqueza je pri njegovih dejavnostih glasno podpiralo tudi več vidnejših ameriških politikov. Med njimi tudi Adam Kizinger, nekdanji republikanski kongresnik in CNN-ov politični komentator. Ta je bil eden od voditeljev pobude za to, da Twitter verificira Vasquezov profil s t. i. modro kljukico.

Poleg krute vojne na ukrajinskem bojišču ostra informacijska vojna poteka tudi na spletu. In če so primer Vasqueza po letu dni razkrili, pa verjetno v poplavi (dez)informacij še naprej obstaja več sorodnih primerov in neresničnih navedb, ki jih je težko neodvisno preveriti.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.