"Mislim, da je Putin to vojno že izgubil oziroma je ne more dobiti. Lahko osvoji bitke, lahko osvoji ozemlje, Ukrajine pa ne bo imel nikoli," je Tepina v studiu oddaje 24UR začel pogovor z voditeljem Janijem Muhičem. "Lahko ima pol milijona vojakov v Ukrajini in s tem okupacijsko silo, ampak kaj bo potem? V resnici gre za neko epsko ponižanje ruske vojske in s tem Vladimirja Putina," je razmišljal o položaju ruskega predsednika. Kot pravi, smo Rusijo precenjevali: "Bile so te vojne simulacije, če Rusija napade ozemlje Nata, da jih bomo ustavili šele pri Berlinu. Zdaj je jasno, da smo Ruse precenjevali, seveda jih pa ne smemo podcenjevati," dodaja.
Poudarja tudi pomen vodenja: "Na eni strani imamo tega avtokrata, ki se ga vsi bojijo, ki je že desetletja na samem vrhu ruske politike. Na drugi strani pa nekaj, kar mi imenujemo novi obraz, ki vodi s prve linije in ima izjave, kot so, da ne potrebuje prevoza na varno, ampak strelivo. V svoje govore vključuje Shakespeara, Churchilla in je za njim v resnici celotna Ukrajina," je primerjal Vladimirja Putina in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
Tepina, ki je hkrati tudi urednik naše spletne strani, povzema pogovore z Ukrajinci. Prepričani so, da se Putin ne bo ustavil, da so oni tisti, ki ga morajo ustaviti. Pravijo, da se ne bodo borili do zadnje kaplje krvi, ampak do zmage. Omenjajo tudi sovjetsko propagando in menijo, da je potrebna desovjetizacija Rusije.
Postalo bo še bolj krvavo
Vojaške možnosti za zavzetje Kijeva sicer so, težava pa je v tem, da se ti konvoji lahko pomikajo samo po cestah, kajti vse ostalo je močvirje, stepa je za Putinove tanke neprehodna, pojasnjuje naš posebni poročevalec, ki je bil v Ukrajini skupaj s snemalcem Alenom Delanovičem: "Kijev se lahko spremeni v neko Sarajevo, v dolgo obleganje, v Stalingrad. Ni izključena niti uporaba t. i. taktičnih jedrskih raket ali havbic, ki bi lahko zradirale takšna ozka grla, kot je Irpin, ki je zelo dobro varovan," pripoveduje o predmestju ukrajinske prestolnice, iz katerega prihajajo pretresljive podobe evakuacije civilistov pod porušenimi mostovi.
Tepina namreč pravi, da ima Putin na voljo samo še stopnjevanje terorja. "Ubili so mu že tri generale. Putin je v tem trenutku ranjena zver, ki si je zelo polomila zobe. On lahko za napredek na tej fronti pripelje samo še dva- ali trikratno število, kot ga je pripravil, samo v tem primeru lahko napreduje. Ampak, ponavljam, ciljev ne bo dosegel."
'Ta vojna se brez pogajanj ne bo končala'
Pogovor se je nadaljeval tudi v oddaji 24UR ZVEČER. Pogajanja o prekinitvi ognja so bila neuspešna, tudi voditelji EU so razpravljali na vrhu v Versaillesu, Putina pozivajo k nadaljevanju pogajanj. Brez napredka so se zaključili tudi pogovori v Turčiji med zunanjima ministroma Rusije in Ukrajine. "Vsako vojno vedno končajo pogajanja. Ta vojna se brez pogajanj ne bo končala," poudarja Tepina, ki meni, da imajo v tem trenutku vse strani veliko razlogov, da se pogajajo, še posebej Putin. Toda ob tem je spomnil na vojno v Bosni in Hercegovini ter poročil o (pre)številnih prekinitvah ognja, ki niso bile spoštovane.
Po njegovem mnenju so največ obetala diplomatska prizadevanja Izraela, saj smo po teh pogovorih lahko že slišali prvo otoplitev, ko so govorili o tem, da se Rusi ne zavzemajo več toliko za demilitarizacijo in denacifikacijo celotne Ukrajine, ampak samo Donbasa, tudi Zelenski pa se je nekoliko ohladil glede tega približevanja Natu.
Vojaški bolničar odšel pomagat
Nekdanji pripadnik vojaške enote za specialno delovanje se je čez noč odločil, da bo pomagal in peljal na vojno območje humanitarno pomoč: "Rak rana teh donacij je, da še vedno veliko ljudi, vključno z mano, ne verjame, da te stvari pridejo v prave roke, zato sem hotel, da dobesedno pridejo do tistih, ki to potrebujejo," pojasnjuje Luka Zorenč.
Ni pa ostalo le pri dostavi pomoči. V Lvovu se je pridružil študentom, ekipi Rdečega križa na železniški postaji. "Po 24, 36 urah smo izčrpane begunce spravili malenkost k sebi. Bili so dehidrirani, premraženi, lačni, polni bušk. Strah jih je bilo," pripoveduje. Predvsem otroke, ki takega otroštva ne bi smeli imeti. Zato jim je – ko so zaslišali sireno in morali v zaklonišče – poskušal z igro za trenutek izbrisati skrbi.
Pomoč je dostavil, najšibkejše postavil na noge. Kaj bi lahko še naredil s svojim znanjem? Odšel je v mesto duhov, kot pravi Kijevu, učit terensko medicino tiste, ki so ostali in se še bodo morali boriti. "Ko sem šel od njih, sem imel v glavi: pravkar se rokuješ z mrtveci. Verjamem, da marsikdo od tistih, ki sem jih učil, ne bo ostal živ," zmajuje z glavo.
Prizna, da ga je bilo strah, a v vojni ni prostora za turiste, pravi, zato lahko pomagamo tudi doma – ne le z besedami na socialnih omrežjih. Zato, še doda nekdanji vojak, lahko vsak kakor koli fizično pomaga v najbližjem humanitarnem centru, tako bo naredil največ.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.