Polna dvorana športnih navdušencev v Dallasu v Teksasu je nestrpno čakala na začetek razburljive tekme v ligi NBA, na kateri je blestel tudi slovenski športni as Luka Dončić. Vse je bilo pripravljeno za spektakel, ko je občinstvo nagovoril trener Warriorsov Steve Kerr. "Danes ne bom govoril o košarki," je uvodoma dejal. Njegov tresoči se glas in solzne oči so pretresle prisotne. Kerrov triminutni monolog ni nikogar pustil ravnodušnega.
Kerr je že pred dogodkom v Uvaldeju – to mesto je od Dallasa, kjer je potekala tekma, oddaljeno kakšnih 500 kilometrov – dosledno opozarjal na nasilje z orožjem v Ameriki. "Najprej so v supermarketu v Buffalu ubili starejše temnopolte ljudi, v južni Kaliforniji smo imeli pokol v azijski cerkvi. Zdaj imamo otroke, umorjene v šoli. Ali bomo končno kaj naredili? Utrujen sem. Tako sem utrujen od izrekanja sožalja uničenim družinam, ki so tam zunaj. Tako sem utrujen. Oprostite. Žal mi je. Utrujen sem od trenutkov tišine. Dovolj je!"
Kot je nadalje izpostavil, v ameriškem parlamentu trenutno sedi 50 senatorjev, ki nočejo glasovati o zakonu, s katerim bi v ZDA korenito spremenili dostopnost orožja. "Ta zakon tam stoji že dve leti. In seveda obstaja razlog, zakaj o njem ne bodo glasovali: ker želijo obdržati oblast. Obračam se na vas, Mitch McConnell (vodja senatske večine, op. a), obračam se na vse vas, senatorje, ki nočete storiti ničesar glede streljanja v šolah, supermarketih in cerkvah. Sprašujem vas: Ali boste življenja naših otrok, starejših in vernikov vendarle postavili pred svojo željo po moči? Trenutno je namreč videti točno tako – da vam je ta želja pomembnejša."
Svoj čustveni govor je zaključil takole: "Nocoj bomo igrali to tekmo. Želim pa, da vsak človek tukaj, vsak, ki to posluša, pomisli na svojega otroka ali vnuka, mamo ali očeta, sestro, brata. Kako bi se počutili, če bi se to zgodilo vam?"
Biden: Čas je, da se v ZDA zoperstavimo orožarskemu lobiju
Po grozljivi tragediji se je oglasil tudi ameriški predsednik Joe Biden in ostro obsodil napad ter poudaril, da je čas, da se v ZDA zoperstavijo orožarskemu lobiju. Tudi on je v Beli hiši komaj zadrževal solze, ko je govoril o teksaškem pokolu. Kot je dejal, je pred prevzemom mesta predsednika države upal, da mu takšnih sožalj ne bo treba nikoli izrekati. "Sit sem tega, moramo ukrepati. Starši ne bodo nikoli več videli svojih otrok, to jih bo zaznamovalo za vselej. Izgubiti otroka je tako, kot da bi ti odtrgali košček duše," je dejal Biden.
Biden je takoj po tragediji ukazal spustiti ameriške zastave na pol droga. Z napadom so ga seznanili med poletom iz Japonske, ko je nemudoma poklical teksaškega guvernerja Grega Abbotta in mu ponudil pomoč. Abbott, ki je bil konec tedna v Houstonu v Teksasu med govorniki nacionalne konvencije najvplivnejšega orožarskega lobija v ZDA, je sicer napad označil za "grozljiv in nedoumljiv".
Odzval se je tudi nekdanji ameriški predsednik Barack Obama. "Naša država je paralizirana, in to ne zaradi strahu, ampak zaradi orožarskega lobija in politične stranke," je dejal.
Senator Chris Murphy: To se dogaja samo v tej državi, nikjer drugje
Senator Chris Murphy pa je ob tragediji v Teksasu spomnil na streljanje leta 2012, ko se je v osnovni šoli Sandy Hook v Connecticutu – to je tudi njegov rojstni kraj – zgodil najsmrtonosnejši strelski napad do zdaj. Dvajset od skupno 26 žrtev je bilo starih od pet do šest let. "To se dogaja samo v tej državi. Nikjer drugje. Nikjer drugje majhni otroci ne hodijo v šolo z mislijo, da bi jih tisti dan lahko ustrelili," je poudaril Murphy.
Prav tako je spomnil, da je republikanski senator iz Teksasa Ted Cruz po takratnem pokolu zavrnil pozive k nadzoru orožja. "Dejal je, da to ni učinkovito, da ne preprečuje kriminala," je dejal Murphy.
Nedavna raziskava ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je pokazala, da je orožje postalo najpogostejši vzrok smrti ameriških otrok in najstnikov v letu 2020, prehitelo je tudi prometne nesreče.
Nov strelski pohod odmeva tudi po svetu
Pretresenost nad dogodkom je izrazil tudi papež Frančišek in poudaril, da bi bilo treba take tragedije preprečiti. "Moje srce je zlomljeno po pokolu v osnovni šoli v Teksasu," je dejal papež na splošni avdienci na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Dodal je, da moli za žrtve in za njihove družine.
"Čas je, da naredimo konec nenadzorovani trgovini z orožjem. Preprečiti moramo, da se takšne tragedije še kdaj zgodijo," je papež še opozoril na široko dostopnost orožja v ZDA.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je na Twitterju zapisal, da z Američani deli pretresenost in bolečino ter tudi jezo s tistimi, ki si prizadevajo za to, da bi bilo nasilja konec.
Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da je težko najti besede za opis tako nepojmljivega pokola. Izrekel je sožalje ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu in "ameriškim prijateljem".
Španski premier Pedro Sanchez pa je tvitnil, da je treba v ZDA ustaviti "to vsakodnevno grozo".
Sožalje je Američanom izrekel tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dejal je, da je strašno, da v času miru prihaja do žrtev streljanja.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.