Ruski preiskovalni odbor na podlagi že zbranih dokazov o eksploziji meni, da je eksplozijo avtomobila, v kateri je umrla 29-letna novinarka Darja Dugina, nekdo načrtoval. "Glede na že pridobljene podatke preiskava kaže na to, da je bil zločin vnaprej načrtovan in naročen," je v nedeljo sporočila preiskovalna komisija. Zdaj je Rusija za eksplozijo obtožila ukrajinsko posebno službo, čeprav so ukrajinske oblasti zanikale kakršnokoli vpletenost, poroča CNN.
"Umor novinarke Darje Dugine je bil razrešen, pripravile so ga ukrajinske posebne službe, izvedla pa državljanka Ukrajine," je za ruske medije dejala ruska državna varnostna služba FSB. Ob tem so objavili videoposnetek, ki naj bi prikazoval domnevno storilko. Kot je dejala FSB, se je Ukrajinka Natalia Vovk, ki naj bi bila odgovorna za smrt Duginove, skupaj s hčerko v Rusijo preselila julija. A v resnici naj bi šlo za pogodbenico ukrajinskih posebnih služb.
Po navedbah naj bi ženska stanovanje za en mesec najela v isti stavbi kot Duginova. Tam naj bi se pripravljala na napad. Prav tako pa naj bi novinarko po ruski prestolnici zasledovala z avtomobilom Mini Cooper, na katerem je izmenjevala tri registrske tablice. Po eksploziji naj bi Ukrajinka s hčerko pobegnila v Estonijo.
Objavljeni videoposnetek prikazuje več različnih dogodkov. Med njimi je tudi vstop domnevne storilke v Rusijo, kako odklepa vrata stavbe, v kateri naj bi živela tudi 29-letna novinarka, ter njen odhod čez mejo.
CNN sicer ni mogel neodvisno preveriti trditev FSB. Svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Mihajlo Podoljak je po obtožbah Rusije dejal, da gre pri trditvah FSB za "rusko propagando", ki da živi in uspeva v njihovem fikcijskem svetu.
Dugina je umrla na kraju dogodka, potem ko je v soboto okoli 21. ure po lokalnem času v bližini vasi Bolšije Vjazemi "eksplozivna naprava, domnevno vgrajena v toyoto land cruiser, eksplodirala na javni cesti in je avtomobil zagorel", poroča ruska državna tiskovna agencija TASS.
Vplivni desničarski in nacionalistični filozof Aleksander Dugin, ki ga nekateri omenjajo kot enega glavnih kremeljskih ideologov, in njegova hči sta bila na festivalu v bližini Moskve, kjer je imel filozof v soboto zvečer predavanje. Festival "Tradicija" je znan kot družinski dogodek za ljubitelje umetnosti, ki poteka na posestvu Zaharovo, kjer je nekoč bival ruski pesnik Aleksander Puškin, poroča CNN.
Po spletu je hitro zakrožil nepreverjen posnetek, ki domnevno prikazuje zagorelo vozilo ob robu ceste. Na posnetku naj bi bil tudi Dugin.
Kot smo že poročali, so v Rusiji že kmalu po dogodku ocenili, da je šlo za poskus atentata na Aleksandra Dugina. "Teroristi ukrajinskega režima so poskušali likvidirati Aleksandra Dugina, a so ubili njegovo hčer," je sporočil vodja samooklicane doneške republike Denis Pušilin. Komentatorji v Ukrajini sicer dvomijo, da bi bile ukrajinske sile ob soočanju z rusko vojsko na domačem terenu sploh zmožne izvesti takšen napad.
Tudi svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak je v nedeljo zatrdil, da ukrajinske oblasti nimajo nič z atentatom na Duginovo. Menil je še, da bi šlo lahko tudi za potezo, ki naj bi še dodatno okrepila mobilizacijo v podporo ruski vojaški operaciji v Ukrajini.
Kdo je Aleksander Dugin?
Aleksander Dugin velja za ultranacionalističnega ideologa, za katerega so mnogi prepričani, da ima velik vpliv na kremeljsko ideologijo. Nekateri mu pravijo celo "Putinov Rasputin", navaja BBC. Gre sicer za ugibanja, saj kritiki te teorije navajajo, da Dugin nima nobenega vpliva pri Putinu ter da ne gojita zavezništva. Dugin tudi ne opravlja nobene vladne funkcije, je pa javno podpiral rusko invazijo na Ukrajino. Njegova hči Darja je bila novinarka.
Tako Aleksander kot Darja sta se na zahtevo ameriških in britanskih oblasti znašla na seznamu sankcioniranih oseb. 30-letna Darja je bila obtožena za širjenje dezinformacij po spletu glede ruske invazije. Maja je vojno opisala kot "spopad civilizacij" in v intervjuju povedala, da je ponosna, ker so ju z očetom uvrstili na seznam nezaželenih oseb na Zahodu.
ZDA so sicer Aleksandra Dugina, ki že vrsto let poziva k agresivnejšemu geopolitičnemu delovanju Rusije, sankcionirale že leta 2015 zaradi njegove domnevne vpletenosti v rusko aneksijo Krima.