Naraščaja sta se 35-letni politik in njegova partnerica Susanne Thier razveselila prejšnjo soboto, sinčka pa sta poimenovala Konstantin. In prav takrat, ko je zagledal svojega potomca, naj bi se v glavi Sebastiana Kurza "zgodil tisti klik", so viri njegove načrte za odhod iz politike opisali za časnik Kronen Zeitung, ki je o tem prvi poročal.
Kurz: Počutil sem se, kot da me lovijo
Nato je pred kamere stopil tudi Kurz sam in v uvodu svojega nagovora javnosti dejal, da je za desetletje aktivnega ukvarjanja s politiko "nadvse hvaležen", ter se zahvalil vsem, od katerih se je lahko učil. Priznal pa je, da ni bilo vedno lahko: "Kot kancler moraš vsak dan sprejeti toliko odločitev, da že zjutraj veš, da bo kakšna napačna. Poleg tega si ves čas pod drobnogledom, počutiš se, kot da te lovijo."
Zanj so zadnji meseci predstavljali predvsem "obrambo pred očitki namesto prizadevanja za najboljše rešitve". Zaveda se, da je to v politiki povsem običajna stvar, toda njega je to izčrpavalo, zato je njegova želja po političnem udejstvovanju počasi ugašala, je opisal. Še do nedavnega je bil prepričan, da ne more nič preseči občutka po zmagi na volitvah, potem pa se mu je rodil otrok: "Ta čudež je nekaj neverjetnega," je poudaril.
Vseeno je počaščen, da je lahko služil državi: "Sprejel sem napačne odločitve. Nisem svetnik, nisem pa kriminalec. Sem človek z napakami in slabostmi ter z vsem, kar sodi zraven. Veselim pa se dneva, ko bom lahko na sodišču dokazal, da obtožbe proti meni niso utemeljene," je zatrdil.
Potrdil je, da bo v prihodnjih tednih predal vse svoje politične funkcije, nagovor brez novinarskih vprašanj pa je zaključil z besedami, da bi zdaj rad odšel v bolnišnico po svojo partnerico in sinčka.
Na Kurzevo odločitev se je že odzval tudi avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen, ki je dejal, da se mu je v telefonskem pogovoru zahvalil za vse dosedanje delo na različnih funkcijah in za sodelovanje, ki ga je opisal kot dobro in zaupanja vredno. Zaželel mu je vse dobro tudi v prihodnje.
Vpletenost v afero
Kurz je v začetku oktobra odstopil s kanclerskega položaja zaradi afere v zvezi z nezakonitim kupovanjem naklonjenega poročanja medijev in prirejenimi javnomnenjskimi raziskavami. V okviru škandala Kurza preiskujejo zaradi očitkov poneverbe in krivega pričanja. Avstrijski parlament mu je sredi novembra s soglasno odločitvijo odvzel poslansko imuniteto in s tem odprl pot za nadaljevanje kazenskega pregona tožilstva za gospodarski kriminal in boj proti korupciji (WKStA).
Sam je sicer očitke vztrajno zavračal in poudarjal, da ga zanima čimprejšnja razjasnitev zadeve. "Moja država je pomembnejša od mene," je dejal ob odstopu s položaja in dodal, da se mora zaradi tega umakniti.
Tudi po odstopu s kanclerskega položaja je ostal aktiven v politiki
Njegova politična kariera se je pred tem strmo vzpenjala. Pri 27 letih je postal avstrijski zunanji minister, ko je bil star 31 let, pa je postal avstrijski kancler. Po njegovem odstopu s tega mesta je avstrijski predsednik Van der Bellen na ta položaj zaprisegel takratnega zunanjega ministra Alexandra Schallenberga. V opozicijskih vrstah pa so očitali, da so spremembe v avstrijski vladi zgolj farsa, češ da niti še naprej vleče Kurz.
Ta se je po odstopu s kanclerskega položaja kot poslanec vrnil v avstrijski parlament, kjer je bil vodja poslanske skupine Avstrijske ljudske stranke (ÖVP), ostal je tudi na mestu predsednika omenjene stranke. V tej vlogi naj bi ga po poročanju domačih medijev nasledil zdajšnji notranji minister Karl Nehammer.
Kurz se je kot kancler septembra lani mudil tudi na delovnem obisku v Sloveniji. S slovenskim premierjem Janezom Janšo sta se zavzela za skupen boj proti novemu koronavirusu in nezakonitim migracijam. Ob koncu srečanja pa sta se podala na skupno plezanje v severno steno Triglava, kar je pritegnilo precej pozornosti.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.