"Jaz, Milan Radoičić, od očeta Rajka, rojen v Republiki Srbiji, vas zaradi številnih špekulacij obveščam, da sem skupaj z rojaki s severa Kosova in Metohije 24. septembra prispel na Kosovo, da bi spodbujal srbsko ljudstvo, da se uprejo terorju, ki so mu izpostavljeni," je njegovo izjavo na novinarski konferenci prebral njegov odvetnik. V pismu je "vsem preganjalcem srbskega ljudstva, od Albina Kurtija do številnih tujih pomočnikov", pojasnil, da je opravil vse logistične priprave za obrambo ljudstva, poroča hrvaški Index.
Kot je dejal, o tem ni obvestil nikogar, niti srbskih oblasti, deloval naj bi torej izključno sam. Kot je nadaljeval, so se že prevečkrat umaknili, ker jim je bilo rečeno, da bodo v nasprotnem primeru prispevali k deeskalaciji in da bo Kfor naredil vse, kar je potrebno, da zaščiti srbsko ljudstvo. "Vendar je nasprotna stran to razumela kot šibkost," piše v njegovem pismu. "Posledično so se iz dneva v dan stopnjevale aktivnosti Kurtijevih sil, ki so nezakonito okupirale sever Kosova."
Vse dosedanje metode upora niso prinesle izboljšanja življenja, piše Radoičić, ampak so le še povečale surovost Kurtijevega režima. Zato naj bi se odločil za napad. Radoičić je v pismu poudaril, da se je pripravljen odzvati na pozive srbskih pravosodnih organov.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani je dejala, da ima Srbija še vedno ozemeljske zahteve do Kosova in da želi doseči "krimski model" z ustvarjanjem napetosti na severu Kosova, kjer živi približno 50 tisoč Srbov, navaja Index. "Predsedniku Vučiću bi rekla, naj se neha hecati s Kosovom. Kosovo bo branilo svojo svobodo, svojo neodvisnost in svojo suverenost za vsako ceno," je poudarila predsednica. "V Republiki Kosovo poskušajo implementirati krimski model, a mi tega nikakor ne bomo dovolili, branili bomo vsak centimeter ozemlja Kosova."
Osmanijeva je dejala še, da bi se lahko podobni napadi v bližnji prihodnosti ponovili, in pozvala mednarodno skupnost, naj stori vse, da Srbiji prepreči podporo tovrstnim oboroženim skupinam.
Kosovska policija objavila posnetke notranjosti vile Radoičića
Radoičić je imel v lasti tudi vilo na obali jezera Gazivode, ko je danes tja vdrla kosovska policija pa so videli luksuzno urejeno notranjost. Notranji minister Xhelal Sveca je tako, sodeč po njegovi imenitni vili, Radoičića označil kar za Pabla Escobarja te regije.
"Že po slikah, ki jih je mogoče videti, je očitno, da ne gre za nobenega 'borca za svobodo', temveč za Pabla Escobarja regije. Pod krinko zagovornikov državljanov so on in njegovi somišljeniki na račun postali multimilijonarji. Zato je nujno, da se razišče kraj zločina vseh teh let na severu države skupaj z vsem premoženjem teroristične skupine," je zapisal kosovski minister.
Kosovska policija po napadu izvedla racije v treh občinah
Racije so potekale v občinah Zubin Potok, Zvečan in Severna Mitrovica. V slednji naj bi kosovska policija med drugim pregledala stavbo, v kateri je živel Radoičić, ki so ga kosovske oblasti obtožile vpletenosti v nedeljski napad na policijo.
Policija naj bi v Mitrovici vdrla tudi v tamkajšnji klinični center, je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug povedal direktor te ustanove Zlatan Elek. Pojasnil je, da je policija brez vednosti vodstva bolnišnice preiskala nekatere pisarne in zasegla posnetke varnostnih kamer.
Po navedbah kosovske policije so racije v treh občinah povezane z nedeljskim napadom na policijsko patruljo v kraju Banjska. Spopadi med policijo in oboroženimi skupinami, ki so sledili, so se nato nadaljevali ves dan, v njih pa so umrli policist in trije napadalci.
Kosovske oblasti so priprle šest domnevnih napadalcev, ki so osumljeni več kaznivih dejanj, vključno s terorizmom. Šest drugih naj bi se po spopadih zdravilo v bolnišnici v južni Srbiji. Oblasti v Beogradu s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu so vpletenost Srbije v incident večkrat zanikale, Priština pa trdi, da je Srbija napadalcem nudila logistično podporo.
Nato pošilja okrepitve na sever Kosova
Severnoatlantski svet - glavni politični organ za sprejemanje odločitev znotraj zveze Nato - je odločitev o okrepitvi Kforjevih enot sprejel v četrtek, je danes sporočil generalni sekretar Nata na spletni strani zveze. Dodal je, da prisotnost Kforja krepijo že od maja, in poudaril, da so jo po potrebi pripravljeni dodatno prilagoditi.
"Natova misija Kfor ohranja vidno in hitro odzivno prisotnost po celotnem Kosovu. Vedno bomo sprejemali vse potrebne ukrepe za ohranitev varnega okolja in svobode gibanja za vse ljudi, ki živijo na Kosovu. To počnemo nepristransko in v skladu z našim mandatom Združenih narodov," je še pojasnil.
Sporočilo generalnega sekretarja prihaja dan po tem, ko je tiskovni predstavnik Kforja, polkovnik Andrea Gallieni, za albanski portal ABC News zanikal okrepitve Natove misije na Kosovu in dejal, da so enote skoncentrirane le na najobčutljivejših območjih.
Članice Nata so na današnji seji sveta izrazile globoko zaskrbljenost zaradi vse večjih napetosti na severu Kosova. Vse strani so pozvale, naj nemudoma poskrbijo za deeskalacijo. Obenem so še pozvale Beograd in Prištino, naj se vključita v dialog pod okriljem Evropske unije. To je po njihovi oceni edini način za rešitev odprtih vprašanj ter ključnega pomena za trajno varnost na Kosovu in stabilnost v regiji.
Srbija se zavzema, da bi skrb za varnost na severu Kosova namesto kosovske policije prevzel Kfor, ki ga vidi kot edino legitimno oboroženo silo na Kosovu. K temu je Nato že v torek pozval srbski predsednik Aleksandar Vučić. Njegovo zahtevo je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v četrtek ponovil srbski veleposlanik v ZDA Marko Đurić, ki je dejal, da Srbija želi, da policijske organe v regiji zaradi povečanja števila etničnih spopadov začasno zamenja Kfor.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.