To kažejo delni izidi na podlagi 85 odstotka preštetih glasov, ki jih je objavil Center za demokratično tranzicijo (CDT), poročajo podgoriške Vijesti.
To pomeni, da se bo v Črni gori po desetletjih vladanja z oblasti poslovil Đukanović, ki je s svojo Demokratsko stranko socialistov (DPS) zaznamoval Črno goro pred in po razpadu nekdanje Jugoslavije.
Kot kandidat svoje DPS se je potegoval za tretji petletni predsedniški mandat, potem ko je bil od uvedbe večstrankarskega sistema leta 1991 tudi sedemkrat črnogorski premier. Njegov poraz bo pomemben tudi za njegovo stranko, saj sedaj lahko le težko pričakuje vrnitev na oblast na parlamentarnih volitvah, razpisanih za 11. junij.
Milatoviću, 36-letnemu ekonomistu, ki je v politiki manj kot tri leta in je namestnik predsednika Gibanja Evropa zdaj (PES), ustanovljenega junija lani, so pred drugim krogom volitev jasno podporo izrazile prosrbske vladne stranke, ki so na oblasti od leta 2020, ko je DPS po več desetletjih na oblasti po volitvah pristala v opoziciji in kasneje izgubila tudi na lokalnih volitvah.
Oba kandidata sta ob glasovanju izrazila prepričanje v svojo zmago.
"Absolutno sem prepričan, da bom novi predsednik države, da bodo državljani Črne gore sedanjega predsednika danes poslali v politično preteklost," je danes pred oddajo glasovnice dejal Milatović.
Dukanović pa je ob glasovanju izpostavil, da je zdaj napočil čas, da Črna gora napove vrnitev na pot evropskega razvoja. "Verjamem, da bodo izidi volitev upravičili tako pričakovanje in da bomo to potrdili tudi na parlamentarnih volitvah 11. junija. Verjamem, da se začenja novo in boljše obdobje, ko bo Črna gora še naprej potovala k svojemu evropskemu cilju," je še dejal po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug.
Đukanović, ki se kot kandidat svoje Demokratske stranke socialistov (DPS) poteguje za tretji petletni predsedniški mandat, potem ko je bil od uvedbe večstrankarskega sistema leta 1991 tudi sedemkrat premier, je v Črni gori z manjšimi premori na oblasti že 33 let.
Med sedmimi kandidati je Đukanović v prvem krogu predsedniških volitev 19. marca prejel 35,2 odstotka glasov, njegov tekmec Milatović iz zunajparlamentarnega Gibanja Evropa zdaj pa se je z 29,2 odstotka glasov uvrstil na drugo mesto.
Oba sta izrazito proevropsko usmerjena, po mnenju poznavalcev pa je v drugem krogu favorit Milatović, bivši gospodarski minister v vladi Zdravka Krivokapića. Računa lahko namreč tudi na glasove podpornikov prosrbskih vladnih strank, ki so na oblasti od leta 2020, ko je DPS po več desetletjih na oblasti po volitvah pristala v opoziciji in kasneje izgubila tudi na lokalnih volitvah. Za razliko od Đukanovića je blizu tudi Srbski pravoslavni cerkvi.
Zato je pred drugim krogom Đukanović v kampanji posebno pozornost namenil njemu tradicionalno naklonjenim narodnim manjšinam in diaspori, ki šteje 150.000 ljudi, še posebej v Zahodni Evropi.
Današnji izid pa ne bo pomemben samo za Đukanovića, ki mu lahko prinese politično upokojitev, temveč tudi za njegovo stranko, ki v primeru njegovega poraza lahko le težko pričakuje vrnitev na oblast na junijskih parlamentarnih volitvah.
Današnje predsedniške volitve so četrte od razglasitve neodvisnosti Črne gore leta 2006. Spremljajo jih opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), Sveta Evrope in Evropskega parlamenta, pa tudi črnogorske nevladne organizacije.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.