Demonstranti so svojo jezo pokazali pred mošejo Sahaba, najbolj ogorčeni pa so nad predsednikom parlamenta na vzhodu Libije Aguilo Salehom. Protestniki so se povzpeli na zlato kupolo, ki je znamenitost mesta Derna ter skandirali protivladna gesla in peli domovinsko pesem: "O, moja domovina, tu bomo ostali, dokler ne mine bolečina," poroča CNN.
Svojo jezo so znesli tudi nad hišo župana Derne, Abdulmenama al-Gaitija, in jo zažgali. Ob tem so pozivali tudi svoje sonarodnjake, ki živijo v Bengaziju, naj gredo na ulice in se pridružijo protestom.
Slovenski milijon za Libijo in Maroko:
Slovenija prebivalcem bo prebivalcem Libije namenila 600.000 evrov humanitarne pomoči, in sicer v obliki prispevka Uradu Združenih narodov za koordinacijo humanitarne pomoči (UN OCHA). Denar bo dobil tudi Maroko, ki ga je prizadel silovit potres. Slovenija bo tej državi namenila skupno 400.000 evrov humanitarne pomoči, od tega 200.000 evrov v obliki prispevka preko Mednarodne federacije Rdečega Križa in Rdečega polmeseca (IFRC) ter 200.000 evrov v obliki izvedbe projekta strateškega partnerja za nujni odziv Slovenske karitas.
Sredstva se bodo zagotovila iz proračunske postavke ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Državljani so s protesti poskušali pokazati svoje nezadovoljstvo ter od vladajočih zahtevati, naj odgovarjajo za porušenje jezov, čemur bi se lahko s pravilnim ukrepanjem tudi izognili. Teden dni po poplavah se namreč prebivalci soočajo z novimi groznimi preizkušnjami, od izbruhov bolezni, ki se prenašajo z vodo, do zemeljskih min, ki jih je razneslo deževje.
Libija je za ekstremne vremenske razmere še toliko bolj občutljiva zaradi dolgotrajnega političnega konflikta, v katerem se že desetletje za oblast borita dve konkurenčni upravi, kot ponavadi pa na koncu zaradi tega trpijo le prebivalci. Vlada, ki jo podpirajo Združeni narodi in jo vodi Abdul Hamid Dbeibeh, ima sedež v prestolnici Tripoli na severozahodu Libije, na vzhodu pa prevladuje poveljnik Kalifa Haftar in njegova Libijska narodna vojska, ki podpirata parlament na vzhodu pod vodstvom Osame Hamada.
Celoten obseg tragične nesreče še vedno ni znan, še vedno pogrešajo več tisoč ljudi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.