Lučkarji, tonski mojstri, producenti, scenografi, pa varnostniki in postavljalci odrov, šotorov, hal. Le nekaj tistih, ki v ozadju skrbijo, da koncert poteka tako, kot mora.
"Bi si upala trditi, da v primeru koncerta Taylor Swift govorimo o osebju 1000 in več," pove Lara Flegar, direktorica Zbornice industrije sejmov in srečanj na GZS.
Kar pomeni, da edini strošek odpovedanega koncerta še zdaleč ne bo le vračilo denarja za okoli 180 tisoč kupljenih vstopnic, cena katerih se je začela pri 100 evrih, segala pa je do 600 in več.
"Ampak tudi finančna škoda zaradi že nastalih stroškov, ki jih organizatorji pogosto ne morejo vrniti," dodaja Flegarjeva.
Kakšne izgube bodo beležili, smo se obrnili tudi na organizatorja koncerta na Dunaju, a tega podatka še nimajo ali ga vsaj ne komunicirajo.
"Tukaj se moramo zavedati, da so bile planirane tudi malo bolj napredne neke medijske, tehnične vizualije, verjetno zelo dober zvok, veliko zvočnikov, ogromno nekih konstrukcij. Bi si upala trditi, da je bila milijonska izguba tudi za podizvajalce," pojasni Flegarjeva.
Tudi stojnico pred stadionom, kjer so še dan pred prvim predvidenim nastopom superzvezdnice oboževalci kupovali z njenim motivom oblikovane izdelke, so pospravili.
"Organizatorji se ob odpovedi dogodkov, koncertov srečujejo tudi z izgubami na drugih področjih. Kot so na primer prodaja promocijskih izdelkov, izgubijo sponzorska sredstva in pa seveda prihodki od prodaje hrane in pijače na prizoriščih," še pove Lara Flegar.
Nemški ponudnik koktejlov je denimo, kot poroča New York Times, za prenočišča za 60 članov osebja porabil 10.000 evrov, še 10.000 evrov pa za sestavine koktajlov. Dogodek pa bi predstavljal kar 30 odstotkov njegovega letnega prihodka.
Po nekaterih ocenah iz konca julija so si na Dunaju po tridnevnem spektaklu obetali kar 100 milijonov evrov dodane vrednosti. "Zasedenost hotelskih sob je bila 95-odstotna, kar kaže na vznemirjenje in pričakovanje ob teh dogodkih," razlaga Isabella Rauster iz Turističnega društva Dunaj.
Fenomen učinka Swiftove preučujejo tudi številni ekonomisti. V Londonu, kjer je junija že nastopala, v angleško prestolnico pa se vrača prihodnji vikend, naj bi denimo prinesla dodatnih kar 380 milijonov dolarjev. Ena izmed britanskih bank je celo ocenila, da bo pevkina celotna turneja po Veliki Britaniji vrednost njihovega BDP-ja zvišala za milijardo funtov.
"Privablja ogromne množice mednarodnega občinstva, ki porablja denar za prenočišča, prevoze, restavracije in obilico drugih turističnih storitev. Torej tukaj govorimo še o izgubi za lokalne ponudnike storitev," doda Flegarjeva.
Čeprav so nekateri oboževalci na Dunaj vendarle prišli, se v avstrijsko prestolnico namreč ne bo zgrnilo niti približno toliko privržencev, kot bi se jih sicer. "Seveda je bilo nekaj odpovedi, vendar je v tem trenutku še prezgodaj, da bi ugotavljali natančno število oziroma obseg," še doda Rausterjeva.
Kakšen vpliv ima superzvezdnica, pa pričajo tudi podatki newyorške potovalne agencije, da naj bi Swiftova v Pariz, kjer je nastopala v začetku maja, privabila petkrat več ameriških turistov kot olimpijske igre.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.