Za projektom MySafe stoji Dr. Mark Tyndall, univerziteni profesor epidemologije na univerzi British Columbia, njegov namen pa je zmanjšanje števila odvisnikov. Lani je namreč v Vancouvru zaradi predoziranja umrlo 395 oseb. "Menim, da je ljudem potrebno ponuditi bolj varno substanco," je povedal. "V osnovi gre za to, da odvisniki ne kupujejo fentalina od neznanih ljudi na ulici, temveč to storijo od preverjenega farmacevtskega prodajalca."
Don Durban, nekdanji socialni delavec iz Vancouvra, je eden od 14 odvisnikov, ki uporabljajo avtomat MySafe. Durbanu so pred 20 leti predpisali zdravila za lajšanje bolečin, zaradi katerih je oče dveh otrok razvil odvisnost. Kot je povedal, je presrečen, da sedaj ne krši zakona in po legalni poti dostopa do medikamentov.
"To je božje darilo," je povedal za Guardian med obiskom avtomata, kjer je moral svojo istovetnost potrditi s prstnim odtisom. Avtomat mu je izdal tri tablete, v skladu z receptom, ki mu ga je predpisal osebni zdravnik. "Nismo divji narkomani, ampak samo ljudje, ki imamo problem z duševnim zdravjem," pravi Durban.
Vancouver se sicer že dolga leta bori z velikim številom odvisnikov. V mestu je tako vzpostavljenih več točk za pomoč odvisnikom. Tyndall tako upa, da bodo temu zgledu sledila še druga mesta v Kanadi in po svetu. S tem bi odvisnikom dali večjo avtonomijo pri uporabi substanc.
Vseeno pa niso vsi naklonjeni programu MySafe. Dr. Mark Ujjainwalla je prepričan, da odvisniki potrebujejo zdravljenje, ne pa lažji dostop do drog. Kot je povedal, je način olajšanega dostopa še povečal število smrtnih žrtev.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.