"Po nekaj dneh Kijeva smo dobili navodila, da se iz mesta umaknemo," je sporočil Tepina. Na mesto na vlaku so čakali že od včeraj, danes pa jim je uspelo dobiti prosti sedež na enem od vlakov, ki begunce peljejo proti Lvovu. "In prvič po 28. februarju smo zamenjali smer. Z vzhoda na zahod. In upamo, da bomo prišli do naše destinacije," je še dodal.
Vlak iz Kijeva je napolnjen z begunci, ki bežijo na varno. Predvsem gre za otroke in ženske. Nekaj je tudi moških, toda ti samo spremljajo svoje družine. "Potem se bodo vrnili in sodelovali v obrambi Kijeva," je situacijo na vlaku opisal Tepina.
Še včeraj je zaspal ob zvokih eksplozij. "Iz oddaljenosti se slišijo streljanje in eksplozije, vse skupaj pa zveni kot grmenje. In ta nevihta je odločena, da pride v Kijev, tako kot so Ukrajinci prepričani, da to nevihto odbijejo."
Rusi sicer še vedno niso naredili kakšnih pomembnih premikov na fronti. Prebivalci Kijeva, ki so imeli namen mesto zapustiti, pa so to že storili. Mesto je postalo predvsem logistična točka za vse iz okoliških krajev, ki Ukrajino še želijo zapustiti in zbežati proti zahodu in jugu.
V Lvovu, kamor je namenjen Tepina z ekipo, pa je naš novinar Marko Gregorc, ki se že od konca tedna druži z begunci in pripoveduje njihove zgodbe. Danes je na ulici srečal babico in se spraševal, o čem ona trenutno razmišlja. "O smislu vojskovanja, o tem, če se bo še kdaj vrnila, kakšna bo pot na zahod, o svojih, ki so na fronti."
Naša ekipa je v Lvov pripeljala tudi nekaj zaščitne opreme za kolege filmarje, ki gredo nudit humanitarno pomoč v Kijev.
Kako je v Lvovu? Gregorc pravi, da je v mestu je sicer mirno, toda čutiti je veliko napetost. Vojaki so nastanjeni pred vsemi pomembnimi objekti, po mestu so številne kontrolne točke.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.