Napadi Hutijev so povzročili ogromne motnje v pomorskem prometu skozi Sueški prekop in Rdeče morje, ki je sicer ena najpomembnejših poti za trgovine z nafto, zemeljskim plinom, žitom in potrošniškim blagom med Evropo in Azijo, poroča AP.
Podjetje Maersk je nedavno vse svoje ladje zaustavilo in jih preusmerilo na druge pomorske poti, vendar so zdaj sporočili, da so prejeli "potrditev, da je bila napovedana večnacionalna varnostna pobuda Operacija Varuh blaginje zdaj vzpostavljena in razporejena, da se znova omogoči pomorska trgovina skozi Rdeče morje in Adenski zaliv ter znova omogoči uporaba Sueškega prekopa kot vstopne točke med Azijo in Evropo".
Kot so sporočili, že pripravljajo načrte za prva plovila, ki bodo opravila pot, ta pa naj bi bila opravljena takoj, ko bo to operativno mogoče.
Operacijo Varuh blaginje je napovedal ameriški obrambni minister Lloyd J. Austin med potovanjem na Bližnji vzhod, kjer je poudaril pomen svobode plovbe po mednarodnih plovnih poteh. "Ti napadi vplivajo na svetovno trgovino in poslovanje, negativno vplivajo na gospodarstvo držav po vsem svetu in komercialna ladijska podjetja stanejo več milijard dolarjev," je dejal ob obisku.
Kot piše na strani ameriškega obrambnega ministrstva, bo v operaciji sodelovalo 20 držav, nekatere bodo prispevale vojaška sredstva, kot so ladje in letala, druge pa osebje in druge vrste podpore. Te sile bodo služile kot patrulja v Rdečem morju in Adenskem zalivu ter se po potrebi odzvale in pomagale komercialnim plovilom, ki prečkajo to mednarodno plovno pot. Po besedah Austina gre za obrambno koalicijo, katere namen je pomiriti svetovno pomorsko plovbo in pomorščake, da je mednarodna skupnost pripravljena pomagati pri varnem prehodu.
Spomnimo
Hutiji so uporniki s podporo Irana, ki so leta 2014 zavzeli jemensko prestolnico Sano in začeli dolgotrajno vojno proti koaliciji pod vodstvom Savdske Arabije, ki si prizadeva obnoviti vlado. Hutiji so že pred časom občasno napadali ladje v regiji, vendar so se napadi drastično povečali od začetka vojne med Izraelom in Hamasom.
Uporniki so nedavno zagrozili, da bodo napadli vsako plovilo, ki po njihovem mnenju pluje v Izrael ali prihaja iz Izraela. Velike ladjarske družbe, vključno z Maerskom, so se začele izogibati plovbe po Rdečem morju in so svoje ladje poslale okoli Afrike in rta Dobrega upanja. To pa je plovbo znatno podaljšalo, zaradi motenj pa so se povečali tudi stroški goriva in zavarovanja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.