Več francoskih sindikatov je danes uresničilo napovedi in se pridružilo stavki, do katere je prišlo na pobudo delavcev v naftnih rafinerijah in skladiščih, ki so neuspešni v pogajanjih za višje plače. Posledice stavke so v jutranjih konicah občutili predvsem uporabniki javnega potniškega prometa zaradi daljših potovalnih časov in nepopisne gneče. Stavki so se pridružili tudi zaposleni v železniškem operaterju SCNF. Na pariškem vozlišču Gare de Lyon so tako nabito polni primestni vlaki na vsakih 15 oz. 20 minut na perone odlagali poplave potnikov. Po navedbah potnikov so potovalni časi trajali tudi do enkrat dlje kot običajno.
Do obsežnejše stavke prihaja po tem, ko so delavci v več naftnih rafinerijah in skladiščih, ki jih upravlja energetski velikan TotalEnergies, minuli teden podprli nadaljevanje stavkovnih aktivnosti. Pri teh sicer vztrajajo že tri tedne, zaradi česar prihaja do motenj pri dobavi goriva bencinskim servisom po državi predvsem tistim v severni in osrednji Franciji ter v pariški regiji.
Vlada predsednika Emmanuela Macrona je posegla po uporabi pooblastil, s katerimi lahko prepove stavko delavcem na tako imenovanih ključnih mestih. "Še naprej se bomo trudili po najboljših močeh," je dejal Macron po ponedeljkovem srečanju z ministri in izrazil željo, da se kriza "čim prej reši".
Finančni minister Bruno Le Maire pa je za televizijo BFMTV povedal, da je "čas za pogajanja mimo". "Bila so pogajanja, bil je dogovor," je dodal, ob tem pa se skliceval na sporazum, sklenjen prejšnji teden med TotalEnergies in dvema večinskima sindikatoma, ki pa ga sindikat CGT zavrača. Vodja sindikata CGT Philippe Martinez je v ponedeljek vladi predlagal, naj se usede za mizo s sindikati, da bi razpravljali o zvišanju minimalne plače v Franciji. Za radio RTL je izpostavil, da bodo "delavci tisti, ki bodo odločili", ali se bo stavka v operaterju SCNF nadaljevala tudi v času napornih šolskih počitnic konec oktobra.
Stavke so se ob naraščanju napetosti v drugem največjem gospodarstvu evrskega območja razširile tudi na druge dele energetskega sektorja, vključno z jedrskim velikanom Electricite de France, kjer so vzdrževalna dela, ključna za oskrbo z električno energijo v Evropi, odložili. Predstavnik sindikata FNME-CGT je v ponedeljek dejal, da stavke vplivajo na delo v desetih francoskih jedrskih elektrarnah, dodatno zamujajo pri vzdrževanju 13 reaktorjev, francoska proizvodnja električne energije pa se je zmanjšala za skupno 2,2 gigavata.
K pridružitvi torkovi stavki so pozvali tudi sindikati javnih uslužbencev, zato obstaja možnost, da bodo motnje tudi v šolah in drugih javnih ustanovah. V javnem prometu pričakujejo večje motnje v lokalnem prometu, med drugim v Eurostarju, vlakih in primestnih vlakih ter pariški podzemni železnici. Eurostar je sporočil, da je zaradi stavke odpovedal nekatere železniške poti med Londonom in Parizom.
Stavke potekajo v napetem političnem kontekstu, saj naj bi francoska vlada sprejela proračun za leto 2023 z uporabo posebnih ustavnih pooblastil, kar bi ji omogočilo, da zaobide glasovanje v parlamentu. Že v nedeljo je na tisoče ljudi prišlo na ulice Pariza in protestiralo proti naraščajočim cenam.
Množični protesti proti vse dražjim cenam hrane in energije, pa tudi proti ruskim sankcijam, ki hromijo evropsko gospodarstvo, potekajo tudi v drugih delih Evrope, med drugim v Nemčiji, Belgiji in Italiji.
V Berlinu se je tako čez vikend zbralo več sto ljudi, ki so pozivali k "takojšnji pomoči revnim". Protestniki so opozarjali tudi na pomembnost zdrave hrane, poroča Euronews. "Potrebujemo zdravo hrano. Izničimo revščino!" je pisalo na njihovih plakatih.
V Avgustu je namreč inflacija v Nemčiji dosegla 8,9 odstotkov – številka, ki je v državi ni bilo od naftne krize v 70. letih prejšnjega stoletja. "Nismo več do vratu v vodi, ampak se že potapljamo. Tako ne moremo več nadaljevati, potrebujemo pomoč," je dejal eden izmed protestnikov.
Michael Stiefel, predsednik društva v katerem si prizadevajo za izničevanje revščine pa je opozoril, da družba postaja zelo razdeljena. "Revščina je to, ko ima petčlanska družina na voljo dvosobno stanovanje. In to je v tako bogati državi zelo podlo," je povedal.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.