V prvem odzivu na ameriški zračni napad je Kitajska pozvala k miru. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Geng Šuang je dejal: "Nedavnim incidentom pripisujemo velik pomen. Kitajska je vedno nasprotovala uporabi sile v mednarodnih odnosih in zagovarja stališče, da bi morali vsi vpleteni spoštovati ustanovno listino Združenih narodov ter osnove norme mednarodnih odnosov."
'Nadaljnji konflikt ni v interesu nikogar od nas'
Dodal je, da bi morali spoštovati suverenost in teritorialno integriteto Iraka, ter da morajo obdržati mir in stabilnost v regiji. "Pozivamo vse vpletene, še posebej ZDA, da pokaže zadržanost in prepreči dodatno eskalacijo napetosti," so še pozvali.
K umiritvi razmer je pozval tudi zunanji minister Velike Britanije Dominic Raab: "Vedno smo prepoznali nevarnost, ki so jo predstavljale enote Kasema Solejmanija. Po njegovi smrti spodbujamo vse vpletene k deeskalaciji. Nadaljnji konflikt ni v interesu nikogar od nas."
Rusko zunanje ministrstvo je opozorilo, da bo zračni napad vodil v večje napetosti na Bližnjem vzhodu, ob tem pa so Irancem izrazili sožalje: "Solejmani je predano služil cilju, ščitenju iranskih nacionalnih interesov." Pomemben ruski senator Konstantin Kosačev je v izjavi na svojem Facebook profilu dejanje ZDA označil za napako in dejal, da lahko na dolgi rok to uniči vsa prizadevanja, da bi rešili jedrski sporazum.
"Verjamem, da pri tem gre za več kot le umor pomembne figure, to je napaka. Razlog za to napako tiči v tipični ameriški navadi, da personalizirajo vsak problem. 'Znebi se Sadama (Miloševića, Janukoviča, Gadafija, Bin Ladna itd.) in vse bo rešeno.' Ampak to je logika le pri šovu, ne politiki. Na dolgi rok ne deluje, ampak organizatorje tega lahko zadene kot bumerang," je zapisal.
Netanjahu stopil v bran Trumpu
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa se bo predhodno vrnil z obiska v Grčiji, so sporočili z njegovega urada. Prav tako naj bi po poročanju tujih medijev njihova vojska bila v pripravljenosti zaradi strahu pred maščevanjem Irana ali njihovih zaveznikov. Netanjahu je bil v Atenah zaradi podpisa sporazuma o izgradnji plinovoda v Sredozemlju.
V izjavi je Netanjahu po pričakovanjih stopil v bran odločitvi ameriškega predsednika: "Tako kot ima Izrael pravico do samoobrambe, imajo to pravico tudi ZDA. Solejmani je odgovoren za smrt ameriških državljanov in mnogih drugih nedolžnih ljudi, načrtoval pa je še več tovrstnih napadov. Predsednik Trump si zasluži zasluge za hitro, odločno in vehementno ravnanje. Izrael stoji ob ZDA in podpira njihovo prizadevanje za mir, varnost in samoobrambo."
Francoska ministrica: Svet je zdaj postal bolj nevaren
Zaradi likvidacije iranskega generala so zaskrbljeni tudi v Franciji. Ministrica za evropska vprašanja Amelie de Montchalin je menila, da je "svet zdaj postal bolj nevaren". Napovedala je, da se bo francoski predsednik Emmanuel Macron kmalu posvetoval s ključnimi akterji na Bližnjem vzhodu.
Podobno so k zmanjšanju napetosti pozvali v Nemčiji, ki z zaskrbljenostjo spremlja aktivnosti Irana v regiji. "Smo na nevarni točki, in zdaj bi bilo treba trezno in zadržano umiriti razmere," je dejala tiskovna predstavnica Ulrike Demmer. Predstavnik nemškega zunanjega ministrstva pa je spomnil, da je bil Solejmani tudi na terorističnem seznamu EU.
H končanju "kroga nasilja, provokacij in povračilnih ukrepov" je pozval tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Dodatnemu stopnjevanju nasilja se je treba izogniti za vsako ceno, je zapisal v sporočilu za javnost. Opozoril je tudi, da je Irak v zelo krhkem stanju in da je nevarnost izbruha splošnega nasilja v regiji velika. Prav tako pojav novih "obskurnih terorističnih sil".
Zvezo nato skrbi varnost svojih pripadnikov
Razmere pozorno spremlja tudi zveza Nato. Predvsem jih skrbi varnost pripadnikov, ki v Iraku pomagajo pri urjenju tamkajšnjih varnostnih sil, je sporočil tiskovni predstavnik Dylan White. Na varnost Natovih vojakov je posredno opozoril tudi iraški premier Adel Abdelmahdi, ki je ameriški napad obsodil kot agresijo na Irak in nevarno zaostrovanje položaja. Američani so po njegovih ocenah flagrantno prekršili svojo vlogo pri urjenju iraških sil in boja proti džihadistom IS.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa izrazil "globoko zaskrbljenost zaradi zadnjih eskalacij" ter poudaril, da si svet ne more privoščiti še ene vojne v Zalivu.
"To je trenutek, v katerem se morajo voditelji držav maksimalno zadržati. Svet si ne more privoščiti še ene vojne" v regiji, je zapisal v izjavi. Dodal je, da se "dosledno zavzema za deeskalacijo v Zalivu".
KOMENTARJI (838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.