Kot je povedal Teymuras Kurzchalia, upokojeni profesor na Inštitutu Maxa Plancka za molekularno celično biologijo in genetiko v Dresdnu in eden od znanstvenikov, ki so sodelovali pri raziskavi, je glista doslej neznane vrste preživela 40 metrov pod površjem sibirskega permafrosta v stanju mirovanja, znanem kot kriptobioza.
Organizmi v kriptobiotičnem stanju lahko preživijo popolno odsotnost vode ali kisika in so odporni na visoke temperature, pa tudi na zmrzal ali izjemno slane razmere. Ostajajo v stanju "med smrtjo in življenjem", v katerem se njihova presnova zmanjša na nezaznavno raven, je pojasnil Kurzchalia."Življenje lahko ustavimo in ga nato začnemo znova. To je pomembna ugotovitev," je dejal in dodal, da so drugi organizmi, ki so jih pred tem oživili iz tega stanja, preživeli desetletja in ne tisočletja.
Po odmrznitvi črvov so znanstveniki z radiokarbonsko analizo rastlinskega materiala v vzorcu ugotovili, da usedline niso bile odmrznjene najmanj pred 45.839 do 47.769 leti. Genetska analiza, ki so jo opravili znanstveniki v Dresdnu in Kölnu, je nazadnje pokazala, da ti črvi pripadajo novi vrsti, ki so jo raziskovalci poimenovali Panagrolaimus kolymaenis.
Raziskovalci so tudi ugotovili, da si P. kolymaenis s C. elegans – drugim organizmom, ki se pogosto uporablja v znanstvenih študijah – deli "molekularni nabor orodij", ki bi mu lahko omogočil preživetje v kriptobiozi. Oba organizma namreč proizvajata sladkor, imenovan trehaloza, ki jima morda lahko omogoča, da preživita zmrzovanje in dehidracijo.

"Videti, da se enaka biokemična pot uporablja pri vrsti, ki je od nas oddaljena 200 ali 300 milijonov let, je res presenetljivo," je dejal Philipp Schiffer, vodja raziskovalne skupine na Inštitutu za zoologijo Univerze v Kölnu in eden od znanstvenikov, ki so sodelovali v raziskavi. "To pomeni, da so nekateri procesi v evoluciji globoko ohranjeni."
"S preučevanjem in analiziranjem teh živali lahko morda pridobimo informacije za varstveno biologijo ali morda celo razvijemo prizadevanja za zaščito drugih vrst ali pa se vsaj naučimo, kaj storiti, da bi jih zaščitili v teh ekstremnih razmerah, ki jih imamo zdaj," je povedal za CNN.
Pred petimi leti so znanstveniki z Inštituta za fizikalno-kemijske in biološke probleme v znanosti o tleh v Rusiji v sibirskem permafrostu našli dve vrsti gliste. Ena od raziskovalk, Anastazija Šatilovič, je na inštitutu oživila dva črva tako, da ju je preprosto rehidrirala z vodo, nato pa približno 100 črvov odnesla v laboratorije v Nemčiji za nadaljnje analize, pri čemer jih je prevažala v žepu.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.