V soboto je umrl zadnji pripadnik brazilskega avtohtonega ljudstva, ki ni bilo v stiku z ljudmi, je sporočila brazilska Nacionalna fundacije za Indijance Funai.
Po podatkih neprofitne organizacije Survival International je bil znan kot mož iz luknje in je zadnjih 26 let živel v popolni izolaciji na ozemlju avtohtonega ljudstva Tanaru globoko v brazilski Amazoniji v zvezni državi Rondonia, poroča CNN.
Vzdevek je dobil zaradi svoje navade gradnje globokih lukenj, v katere je lovil živali in se v njih skrival, je dejala skupina. Moški se je upiral vsem poskusom vzpostavitve stika z njim, čeprav so ga oblasti spremljale od daleč in mu občasno puščale zaloge.
Organizacija Survival International je navedla, da je bilo preostalo ljudstvo od 70. let prejšnjega stoletja iztrebljeno v več napadih, predvsem s strani živinorejcev, željnih zemlje.
"Govorimo o genocidu"
"Nihče od zunaj ni poznal njegovega imena ali vedel veliko o njegovem ljudstvu, z njegovo smrtjo pa je genocid nad njegovim ljudstvom končan," je dejala Fiona Watson, direktorica skupine za raziskave in zagovorništvo.
"Poudariti moram, da govorimo o genocidu - namernem uničenju celotnega ljudstva, ki so ga izvedli živinorejci, željni zemlje in bogastva."
Truplo moškega, ki je ležalo v viseči mreži v koči, so 23. avgusta našli uradniki Nacionalne fundacije za Indijance (Funai). Umrl je naravne smrti, njegovo truplo pa bo po navedbah Funaija forenzično pregledala zvezna policija.
Funai je zadnji znani videoposnetek "moža iz luknje" objavil leta 2018, na njem pa je bilo videti, kako s sekiri podobnim orodjem seka drevo.
Organizacija Survival International je dejala, da so njegova zapuščena taborišča pustila sledi o njegovem načinu življenja - sadil je pridelke, vključno s koruzo in papajo, ter gradil hiše iz slame.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.