Papež Frančišek je še deseto noč preživel v rimski kliniki Gemelli. "Noč je bila mirna, papež je spal in počival," je sporočila tiskovna služba Svetega sedeža. Kljub temu papež ostaja v kritičnem stanju, zdravniki pravijo, da kaže začetne znake ledvične odpovedi, ki pa da je pod nadzorom. V preteklih dneh je zaradi slabokrvnosti prejel tudi transfuzijo krvi, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Zdaj uporablja nosne cevke, da ves čas prejema kisik. Vatikan pravi, da se je kljub vsem težavam včeraj udeležil maše v kapeli, ki je del njegove suite, in da je priseben," je za Associated Press poročala Trisha Thomas.
V znak podpore 88-letnemu papežu, ki je bil že v preteklosti nagnjen k okužbam dihal, saj je zaradi bolezni v mladosti ostal brez dela pljučnega krila, verniki pred bolnišnico – pod kipom Janeza Pavla II. – prižigajo sveče ter polagajo cvetje, sporočila in balone.
Pljučnica je posebej nevarna za starejše od 85 let, pravi infektologinja Mateja Logar. "Če starostnik dobi pljučnico, je kar ena tretjina možnosti, da te pljučnice že v bolnišnici ne bo preživel. Takšna kombinacija, torej starost, predhodna pljučna bolezen, obojestranska pljučnica, vsekakor so zaskrbljujoči."
Ob tem pa še podatka, da ima papež astmo in da mu pešajo ledvice. Pljučnica pomeni veliko obremenitev za organizem, razlaga infektologinja. "Če nimamo nobene rezerve, potem tega ne moremo kompenzirati in začnejo odpovedovati organi, ki so v narekovajih manj pomembni. Telo bo vedno poskušalo zaščititi bolj vitalne organe, se pravi možgane, srce. Pljuča pa začnejo odpovedovati, ledvice začnejo odpovedovati, prebavila ..."
In v najslabšem primeru nato še ostali organi. Zdravstveno stanje papeža Frančiška torej ostaja kritično, prognoza pa negotova.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.