Če so do zdaj znanstveniki domnevali, da so spremembe, ki nastanejo zaradi kajenja in vodijo do pljučnega raka, stalne in trajajo tudi po tem, ko posameznik preneha kaditi, je nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature, pokazala, da tistih nekaj nepoškodovanih celih lahko obnovi pljuča, povzema BBC.
To so znanstveniki opazili tudi pri posameznikih, ki so, preden so prenehali kaditi, 40 let pokadili škatlico cigaret na dan.
Celice v pljučih skozi leta kajenja počasi mutirajo in se spremenijo iz zdravih v rakave – a nekaj celic temu uspe ubežati in ostanejo zdrave. Natančnega razloga, kako in zakaj kajenje teh celic ne poškoduje tako kot ostalih, znanstveniki niso odkrili.
So pa ugotovili, da te celice, ko posameznik preneha kaditi, rastejo in postopoma nadomestijo poškodovane. Pri posameznikih, ki so prenehali kaditi, je bilo do 40 odstotkov celic v pljučih videti enako kot pri ljudeh, ki nikoli niso kadili. "Gre za populacijo celic, ki čudežno obnovijo dihalne poti," je za BBC dejal Peter Campbell z inštituta Sanger.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.