Po poročanju Net.hr uslužbenci hrvaškega Urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK) že od zjutraj izvajajo kriminalistično preiskavo na naslovu hrvaškega ministra za zdravje Vilija Beroša. Po prvih informacijah je poleg ministra pod lupo kriminalistov več zdravnikov na višjih položajih, med njimi direktorji nekaterih bolnišnic.
Mediji poročajo, da je bil Beroš aretiran, poleg njega pa še tri osebe, med njimi predstojnik Klinike za nevrokirurgijo KB Sestara milosrdnica Krešimir Rotim. Hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković je Beroša razrešil s funkcije in sklical izreden koalicijski sestanek. Njegove posle bo začasno prevzela državna sekretarka Irena Hrstić. Plenković je v odzivu na aretacijo že razrešenega ministra njegovo domnevno početje označil za izdajo.
"Očitno gre za kazniva dejanja korupcije," je izjavil Plenković in poudaril, da je kot predsednik vlade zgrožen nad idejo, da kdorkoli v zdravstvenem sistemu izkorišča svoj položaj za osebno bogatenje ali favoriziranje drugih. Dejal je, da je akcija povezana z nabavo medicinske opreme. "To je izdaja ne le mene osebno, temveč vseh nas," je še dejal. "Če se bo dokazalo, da so obtožbe proti ministru točne, to doživljam kot dejanje izdaje osebnega zaupanja, ki sem ga imel vanj skoraj pet let," je dodal.

USKOK bo po zaslišanju osumljenca sprejel odločitev o nadaljnjem postopku, o čemer bo pravočasno obvestil javnost, poroča Net.hr. Povedali so, da je aretacija posledica njihovih predhodnih zbiranj dokazov. Preiskave izvajajo na območju Zagreba in Skradina pri več osebah, ki so osumljene koruptivnih kaznivih dejanj. Beroša ne sumijo prejemanja podkupnine, temveč trgovanja z vplivom.
Pridržane, za katere so zahtevali pripor, sumijo dajanja in prejemanja podkupnine, trgovanja z vplivom ter zločinskega združevanja. Beroša ne sumijo prejemanja podkupnine, temveč trgovanja z vplivom, je pojasnil glavni državni tožilec Ivan Turudić. Hrvaški mediji sicer pišejo, da je Beroš od treh bolnišnic prejel 75.000 evrov podkupnine.
Preiskavo proti Berošu in še sedmim osumljencem je obenem uvedel tudi urad Evropskega javnega tožilca (EPPO). Kot so sporočili danes, so jo uvedli zaradi suma kaznivih dejanj prejemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja in pooblastil ter pranja denarja. Poleg Beroša med drugim preiskujejo odgovorne osebe treh hrvaških bolnišnic, medtem ko je odgovorna oseba iz splitskega kliničnega centra po navedbah EPPO podkupnino zavrnila.
Turudić ne ve, kdaj se je začela preiskava EPPO, pri tem pa dodal, da mora najprej odločiti, ali je za primer pristojen EPPO ali državno tožilstvo. Izpostavil je tudi, da EPPO o svoji preiskavi ni obvestil ne Uskoka ne državnega tožilstva, kar bi po njegovih besedah morali storiti, ter da je informacije o njihovi preiskavi prebral iz medijev.
Beroš je danes po aretaciji prek svoje odvetnice v celoti zavrnil kazensko odgovornost. "Lahko rečem edino to, da gospod Beroš v celoti zavrača kakršnokoli kazensko odgovornost. To je vse, kar lahko komentiram v tem trenutku," je dejala.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.